Fidelity Bir Kez Daha Metaverse ETF Başvurusu Yaptı!

Varlık denetimi kuruluşu olan Fidelity, kripto para şirketlerini ve metaverse sanal evreninde etkin olanları takip etmek için SEC ile iki ETF için daha müracaatta bulundu.

Varlık denetim firması Fidelity, Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEC) inceleme verilerine göre, iki borsada faaliyet gören kaynak (ETF) için bir kez daha müracaatta bulundu.

Bu iki ETF, Fidelty Metaverse ETF, Fidelty Crypto Industry ve Digital Payments ETF’dir.

Fidelity’nin Metaverse ETF’si, Fidelity Metaverse Index aracılığıyla takip edilen metaverse ile alakalı içerikleri geliştiren ve pazara sunan firmalara ödenen kazanç getirilerini bünyesine katmayı hedefliyor.

Kripto Para Sektörü ve Sanal Ödemeler ETF, kripto sektöründe işlem gören kuruluşların çalışma verimini Fidelity Kripto Endüstrisi ve Sanal Ödemeler Yapısı vasıtası ile izlemeye gayret gösterecek.

Bu enteresan gelişme, SEC’in kısa süre öncesinde Fidelty’nin BTC kripto para birimi ETF müracaatını geri çevirmesinin tam ortasında meydana geldi.

SEC, Fidelity Spot Bitcoin ETF Başvurusuna Onay Vermedi!

Geçtiğimiz gün denetleyici, Fidelity’nin müracaatını, olası sahtekarlık ve dolandırıcılığın önüne nasıl geçilebileceğine yönelik yeterli ispat gösteremediğini duyurmuştu.

SEC ve Bitcoin ETF işlemleri

Bitcoin ETF, esas öge olarak Bitcoin’in çalışma verimini takip eden arza açık bir kullanım materyalidir. Daha kültürel yapıda sistemi kullanan kullanıcıların, ileri gelen kripto para birimlerinin etkisi altına girmesine olanak tanıyacak, fakat gizli programları ve denetimi kontrol etme sıkıntısını yaşamadan faaliyet gösterecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir Bitcoin ETF daha kendini gösterecek bir alan bulamadı.

SEC, ticaret pazarı manipülasyonu ve sahtekarlık hakkındaki kaygılar sebebiyle herhangi bir müracaatı kabul etme konusunda umursamaz bir tavır takındı.

Bu müracaatlar yeni değil; üzerinden geçtiğimiz hafta da başka bir Bitcoin ETF başvurusu geri çevrilmişti. 2021 senesi kasım ayından bu ana dek SEC, totalde altı adet Bitcoin ETF müracaatı kabul görmedi.

Bunun yerine Bitcoin’in ileriki süreçlerdeki ücretine yatırım yapan kontratlar servis ettikleri için spot ETF’lerden değişik çalışma prensibi olan Vadeli Bitcoin ETF yapıları az da olsa artış gördü.

2021 yılının ekim ayında ProShares Bitcoin Vadeli Yapılar ETF, SEC vasıtası ile kabul gören ilk ABD Vadeli Yapılar Bitcoin ETF’si oldu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here