FED toplantısı sonrasında önemli notlar

ABD Federal Rezervi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, FOMC’nin Federal Fon hedef aralığını beklentiler doğrultusunda %0.0-0.25 seviyesinde değiştirmeden bırakmayı kabul ettiğini duyurdu.

Ayrıca, bankanın tahvil alım programının daralma hızı Ocak ortasından iki katına çıkarılarak ayda 30 milyar dolara çıkarılacak ve benzer bir daralma hızı sonraki aylarda muhtemelen uygun olacak. Fed, program tamamen çözülene kadar tahvil alımını ayda 30 milyar dolar azaltırsa, net varlık alımları Mart 2022’nin sonundan önce sıfıra düşecek.

Fed, para politikasına ilişkin açıklamasında, enflasyonun bir süredir %2,0’ı geçmesiyle birlikte, işgücü piyasası koşulları tam istihdam ile uyumlu seviyelere ulaşana kadar faiz oranlarını mevcut seviyede tutmanın uygun olacağını beklediğini belirtti.

Fed, pandemi ve ekonomik yeniden açılma ile ilgili arz ve talep dengesizliklerinin yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunmaya devam ettiğini ve yeni Covid-19 türleri de dahil olmak üzere ekonomik görünüme yönelik risklerin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Fed, son aylarda iş kazanımlarının sağlam olduğunu ve pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerin son aylarda iyileşmesine rağmen işsizlik oranının önemli ölçüde düştüğünü, ancak pandemiden etkilenmeye devam ettiğini söyledi.  

FED açıklamalarına piyasanın tepkisi nasıl oldu ?

  • DXY, Fed’in politika açıklamasına yanıt olarak başlangıçta 96.60’lardan 96.90’a yükseldi, ancak o zamandan beri 96.70 bölgesine geriledi.
  • USD/JPY 1.1400 seviyesinin üzerine çıkarak bir ayın zirvelerine ulaştı.
  • EUR/USD keskin bir şekilde 1.1250’nin altına düştü ve 1.1220’lerde bir ayın en düşük seviyelerine geriledi.
  • Yukarı yönde GBP/USD, dört saatlik grafikte 100 dönemlik SMA’nın statik seviye ile psikolojik seviyenin buluştuğu 1.3280/1.3300 bölgesinde güçlü dirençle karşı karşıya.
  • Kripto para piyasasında da Bitcoin’de bir miktar yükseliş gözlendi. 49.000 dolar üzerine kısa süreli çıktı ve şuanda 48.500 dolar seviyelerinde.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz