Elrond (EGLD) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elrond (EGLD), küresel ölçekte verimli bir işlem ağı oluşturmayı amaçlayan bir blok zinciridir. Bunu yapmak için protokol yenilikçi süreçler, Uyarlanabilir Durum Paylaşımı, Güvenli Alım Kanıtı (SPoS) konsensüsü kullanır.

Elrond (EGLD) nedir?

Elrond projesi 2017 yılında Romanya’nın Sibiu şehrinde doğdu. Amacı, güvenlik, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirliğe odaklanarak genel blok zinciri altyapısını tamamen yeniden tanımlamaktır.

Elrond’un misyonu, işlemler için küresel talebi karşılayabilecek bir platform yaratmaktır. Elrond’un ağına, hızlı ve düşük maliyetli işlemlere izin veren birçok masternode eşlik ediyor. Ayrıca Elrond, gerçek kullanım durumları için merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) de barındırır.

Sadece 3 yıl içinde, Elrond proje ekibi saniyede 11.500 işleme kadar işlem yapabilen bir ağ geliştirdi (Bitcoin için sadece 5 ila 7 işlem veya Ethereum için 15 işlem).

Basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ile Elrond, insanlar arasında büyük blok zinciri kullanımını da teşvik etmek istiyor. Özellikle Elrond’un kodu açık kaynak kodludur ve GitHub’daki herkes tarafından kontrol edilebilir.

Elrond, Intel, Google, Microsoft’ta teknik deneyimlere ve NEM’de liderlik ekibinde görev almış olmak da dahil olmak üzere blok zinciri geçmişine sahip girişimciler, mühendisler ve araştırmacılardan oluşan bir ekibin beynidir.

Elrond, halihazırda piyasada bulunan diğer blok zincirlerinden nasıl sıyrılıyor ? Öğrenmek için, ekosistemin Uyarlanabilir Durum Parçalama, Güvenli Alım Kanıtı ile nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak görelim.

Elrond’un Ekosistemi

Uyarlanabilir Durum Parçalama

Parçalama  veya  bölümleme, depolamayı bellekte dağıtmak için verileri çok sayıda yatay olarak bağımsız parçaya veya parçaya bölmek için kullanılan bir tekniktir. Parçalama ilk olarak veritabanlarında kullanıldı ve verileri birden çok makine arasında dağıtma yöntemidir.

Bu, işlem durumlarını ve işlemeyi dağıtarak ölçeklenebilirliklerini artırmak için blok zincirler tarafından yaygın olarak kullanılan bir teknik haline getirir, böylece ağdaki her düğüm tüm işlemlerin yalnızca bir kısmını işler.

Elrond’un ana yeniliği, parçalama kullanımında yatmaktadır. Ekip böylece bu tekniğin etkinliğini on kat artıran yenilikçi bir çözüm olan Adaptive State Sharding’i geliştirdi.

Aslında, bu evrim tek başına piyasada en yaygın olan 3 ana parçalama türünü birleştirir : ağ parçalama, işlem parçalama ve durum parçalama.

Elrond ağında uygulanan parçalama, aşağıdaki hedeflere ulaşmak amacıyla tasarlanmıştır:

 • Güvenilirliği etkilemeden ölçeklenebilirlik, bu, parça sayısını artırmanın veya azaltmanın, aksama süresine neden olmadan yalnızca ihmal edilebilir bir düğüm alanını etkilemesi veya ayarları güncellerken bunları minimumda tutması gerektiği anlamına gelir.
 • Hızlı sevk ve anında izlenebilirlik Bir işlemin hedef parçasının hesaplanmasının deterministik ve ayrıca hesaplanmasının önemsiz olması gerektiği anlamına gelir, böylece aktarım döngülerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • Parçaların herhangi bir zamanda mümkün olduğunca dengeli olmasını gerektiren verimlilik ve uyarlanabilirlik.

Güvenli Alım Kanıtı (SPoS)

Elrond, blok zincirinin çalışması için, Güvenli Hisse Kanıtı olarak adlandırılan, Hisse Kanıtı konsensüsüne yönelik yeni bir yaklaşım kullanır.

Bu fikir birliği, doğrulama düğümlerinin (ana düğümlerin) bir parçadan seçilme biçiminde ve ayrıca doğrulayıcıların işlem doğrulama sürecini mümkün olduğunca verimli bir şekilde tamamlamak için attığı adımlarda yeni bir çığır açıyor.

Her blok oluşturma döngüsünün başlangıcında, SPoS, tahmin edilemeyen veya etkilenemeyen bir şans kaynağı kullanarak doğrulayıcıları seçer.

Konsensüs grubunun rastgele seçilmesi için gereken süre son derece kısadır (yaklaşık 100 ms, genellikle daha az). Bu aynı zamanda sadece birkaç saniyelik döngüler elde etmeyi mümkün kılar.

Bu tür kısa döngülere sahip olmanın ana avantajı, ağ güvenliğidir. SPos, kötü niyetli bir aktörün, teklif edilecek bloğu herhangi bir şekilde etkilemek için bir döngünün izin verdiği süreden daha hızlı uyum sağlayamayacağı ilkesine dayanır.

Diğer PoS tabanlı konsensüsler gibi, SPoS da operatörleri tarafından stake edilen EGLD coinlerin miktarına göre doğrulama düğümlerini seçer.

DROPP Land Metaverse Hakkında Detaylar

Ayrıca, her doğrulayıcıya ayrı bir not da eşlik eder. Bu derecelendirme, doğrulayıcının geçmiş davranışını ifade eder ve fikir birliği seçimi sırasında dikkate alınır: daha yüksek derecelendirmeye sahip doğrulayıcıların seçilme olasılığı diğerlerinden daha yüksektir.

Çoğu durumda, bir doğrulayıcının puanı her döngüde otomatik olarak ayarlanır. Bu şekilde, SPoS doğrulayıcılar arasında meritokrasiyi teşvik eder ve operatörlerini sorunsuz çalışmaya devam etmeleri için teşvik eder.

Battle of Nodes 

Ana ağın yayınlanmasından önce protokolünü test etmek için topluluk, Elrond blok zincirini bir dizi testten geçirmeye davet edilir. “Battle of Nodes” olarak adlandırılan bu aşama, Elrond blok zincirinin halka açık test ağı görevi görür.

Battle of Nodes kalıcı bir test ağıdır ve ana ağ kullanıma sunulduktan sonra bile kullanılmaya devam edecektir. Ağ doğrulayıcıları, ana ağa dağıtılmadan önce protokolün en son yinelemelerini test etmek için orada düğümler çalıştırabilir.

Amaç, yeni bir protokol güncellemesi dağıtmadan önce Elrond ağını sınırlarını zorlamak ve tüm olası güvenlik açıklarını tespit etmektir.

Bu test ağı, Elrond’un ekosisteminin güvenliğini sağlamasına izin veren bileşenlerden biridir. Geliştiricilerden, bilgisayar korsanlarından ve siber güvenlik uzmanlarından yardım almak için Elrond, bir kusur bulan herkesi finansal olarak ödüllendirir.

2019 Ekim ve Aralık aylarında gerçekleşen Battle of Nodes 1. ve 2. fazında katılımcılara 90.000 dolar dağıtıldı. Ana ağdan önce, en az Haziran 2020’de gerçekleşen aşamaya, katılımcıları 60.000 dolara kadar ödüllendiren bir hata ödülü de eşlik ediyor.

Bu aşamanın deneyleri, Elrond blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini kanıtlamasına izin verdi. Gerçekten de ağ saniyede 13.000 işlemle zirveye ulaştı ve protokol tarafından 3 hizmet reddi (DDoS) saldırısı girişimi engellendi.

EGLD ne için kullanılır?

Elrond, EGLD olarak adlandırılan yardımcı program tokeni aracılığıyla ağının kullanımına erişim sağlar. İşlem işleme, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi ve çeşitli ağ katkıları için ödüller ile ilgili tüm maliyetler EGLD’de ödenecektir.

Elrond blok zinciri yönetimi etkinleştirildiğinde, EGLD topluluk tekliflerini oylamak için kullanılabilir.

EGLD kripto paraları da staking için uygundur, böylece sahipleri masternode’lar aracılığıyla ağı işletmek için yatırılan EGLD miktarıyla orantılı ödüller kazanabilirler.

Bu yazı itibariyle, EGLD coinlerini stake etmek için teorik ROI, coinlerinizi bir düğüme devrederseniz  %29 ve bir düğümü kendiniz yönetirseniz % 36’dır.

EGLD staking ve ödül hesaplayıcı ile ilgili tüm bilgiler Elrond web sitesinde mevcuttur.

Elrond (EGLD) Takım ve ortaklar

Elrond’un takımı

Ekip üyelerinin resmi listesine göre Elrond projesi 24 kişiden oluşuyor. İşte Elrond’un en önde gelen liderlerinden, kurucularından ve üyelerinden bazıları:

 • Beniamin Mincu : Elrond’un CEO’su ve kurucu ortağı. Teknoloji girişimcisi, daha önce NEM Vakfı için çalışmış;
 • Lucian Todea : COO ve Elrond’un kurucu ortağı. 15 yıldır girişimci ve yatırımcı;
 • Lucian Mincu : CIO ve Elrond’un kurucu ortağı. Tech startup’larında 10 yıllık deneyim;
 • Felix Crisan : araştırma direktörü. Aynı zamanda Romanya’nın en büyük borsası olan BTKO’nun kurucu ortağıdır;
 • Radu Chis : Baş Teknoloji Sorumlusu. Bilgisayar bilimlerinde makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış doktora öğrencisi;
 • Adrian Dobrita : Mühendislik Direktörü. 3’ü Intel’de olmak üzere, yazılım mühendisi olarak 10 yıllık deneyim.

Ortaklar

Elrond ekibi, sektördeki seçkin oyuncularla çok sayıda işbirliğine imza attı. İşte bugüne kadar bilinen ortaklıkların listesi:

 • Just Mining : Fransız platformu, hizmetlerinde Elrond masternode’larını ve staking’i içerir;
 • Binance : Borsa, Elrond blok zincirinden stablecoin BUSD’nin çıkarılmasına izin verir. Ayrıca blok zinciri düğümlerini de çalıştırır;
 • Samsung : Elrond ağını kullanan bir video oyunu Samsung Blockchain Cüzdanına entegre edilmiştir;
 • Ankr : Elrond düğümlerinin konuşlandırılmasına izin veren bir bulut altyapısı;
 • Chainlink : Elrond, akıllı sözleşmelerinin güvenliğini ve güvenilirliğini artırmak için Chainlink’in fiyat kehanetlerini kullanır;
 • Nash : Amacı Elrond blok zincirini ekosistemine entegre etmek olan merkezi olmayan bir borsa;
 • TypingDNA : Elrond’un kullanıcılarının korumasını iyileştirmek istediği davranışsal bir biyometri şirketi;
 • Netopia : Elrond’un EGLD’yi tanıtmak istediği bir ödeme işlemcisi.

EGLD nasıl satın alınır?

Binance’de gerçekleşen Elrond projesinin IEO’su, EGLD bu borsada işlem görmeye hazır ve piyasalarına önemli miktarda likidite eşlik ediyor:

Binance’de EGLD satın almak için adımlar

 1. Binance’e kaydolun
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekiyor
 3. Platforma para yatırın (fiat veya kripto)
 4. Market menüsüne tıklayın ve EGLD/USDT çiftini arayın
 5. Tek yapmanız gereken seçtiğiniz miktar için satın almak
 6. Tebrikler 🎉 Artık EGLD coin sahibisiniz

Kripto Para Alım Satımı için En iyi Platformlar

EGLD coinlerinizi nasıl saklayabilirsiniz?

EGLD’lerinizi saklamanın en güvenli yolu, Elrond Wallet ekibi tarafından geliştirilen resmi cüzdanı kullanmaktır. Bu aynı zamanda Elrond blok zincirine dayalı dApp’lerle doğrudan etkileşim kurmanıza da olanak tanır.

Bu nedenle, EGLD tutmanın sağladığı tüm avantajlardan tam olarak yararlanmak istiyorsanız, kullanımı şiddetle tavsiye edilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here