Elrond (EGLD) Coin Nedir ?

Elrond, ileri seviye bir entegre edilebilme altyapısına sahip resmi yapı merkezli bir blok zincir teknolojisidir.

Blok zincir teknolojisinin tahmin edilemez yapısı sadece son zamanlarda ön plana çıkarken, merkezi olmayan finans merkezlerinde (DEX yapıları), geliştirici merkezlerine ve daha kısa sürede başka birden fazla girişim arasında NFT ögelerine kadar birden fazla farklı aplikasyonda belirgin bir şekilde görülmektedir.

Enteresan bir biçimde, uyumlu olabilirlik, seri ve güvence altında bir blok zincir teknolojisi platformu olan Elrond, dünyanın sarsıcı dönemler arası zamanda meydana gelen olanakların kilidini kırmasının çok yakında olduğunu ön görüyor. Bilhassa Elrond, tedavülden kaldırılan ekonomi yapı teknolojisinden, işlemlerin sanal ortamdaki hızında (internet) ve altyapısında işlendiği, ileri seviye blok zinciri teknolojisi aktif hale getirilmiş bir alan olarak açıkladığı yapıya seri bir finansal taşınma süreci varsayıyor.

Bu gaye ile, Elrond ileri bant büyüklüğü, şeffaf ekonomik yapı sistemi için ana katman oluşturma ve bütün kullanıcılara, her konumdan, her alandan evrensel ulaşım çapı geliştirme amacıyla faaliyetini sürdürmektedir.

Elrond (EGLD) Kripto Para Birimi Tarihçesi

Lucian Todea ve Benjamin Mincu iş birliği ile ortak bir yapıda dizayn edilmiş ve kripto para biriminin merkezi esas alındığı Malta’da hizmet veren, blok zincir teknolojisi projesini geliştirmeye odaklanmış, herhangi bir kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Elrond Network vasıtası ile destek görmektedir.

Oluşturulma yapısı gereği genel proje gibi, Elrond Network’te 2019 yılının haziran ayı itibari ile 1.9 milyon dolar tutarında özel bir kullanım kaynağından faydalanarak ufak ve orta ebatlarda, uyumlulukta faaliyete başladı.

Başlangıç olarak ekonomi yapı sağlayıcısı birtakım geliştirme amaçlı iş gören kullanıcı vasıtası ile teşvik edilirken, Elrond ileriki süreçlerde aynı sene 3.24 dolarlık bir periyodik yapı daha yükseltmeyi başardı. Bu kez, totalde yirmi milyon adet EGLD token arzının hemen hemen dörtte birinin elden çıkardığı bir ilk kripto para birimi önerisi (ICO) vasıtasıyla yayınlandı.

2020 senesinin temmuz ayında temel platformun pazara servis edilmesinden evvel Elrond, kripto para birimini daha önce ERD kripto para birim tokeni olarak paylaştırmıştı, fakat o zamandan bu yana dek ismini eGLD Coin olarak dönüştürdü. Netice olarak, eski token vakıflarının geçici bir faaliyette yeni eGLD tokenleri için ERD tokenlerini takas etmesine olanak tanıdı.

Elrond Kripto Para Birimi Özellikleri

Elrond, pay edilmiş aplikasyonlar, kuruluşlar ve daha gelişmiş internet finans yapısı için merkezi olmayan, güvence altında konumlanış ve entegre edilebilir bir ağ oluşturmayı hedefleyen tescilli bir blok zincir teknolojisi platformudur. 

Bilhassa Elrond, Ethereum ve Zilliqa gibi başka dev blok zinciri platformları ile yarışır düzeyde kalmasını sağlayan entegre edilebilirliğe ve az yapılı işlem fiyatına sıralamada ilk sırayı veriyor.

Elrond, sektör düzeyinde entegre edilebilirlik yapısını konu alırken, daha evvel anlatıldığı üzere yan oluşumlarının genelinden en az bin kat derece daha hızlı bir blok zincir teknolojisi seriliğini teşvik etmektedir.

Yalnızca bununla yetinmeyip, aynı zamanda platform, veri düzeyi, işlem sarfiyatı ve çoğul katılımcı tecrübesi bakımından da dev bir ilerleme sunuyor. Bakış açısı için, Elrond protokolünde uyumlu olan mevcut kalite performans seviyesi, hemen hemen yüksek, biri zamanda on beş bin adet işlem yapısı olarak kabul edilir.

Yakın çalışma prensibine sahip bir biçimde, ağdaki çoğul geliştirmelere ek olarak farklı blok zincir teknolojileri arasında beraber faaliyet gösterebilirliği meydana getirerek Elrond; sanal web ortamında bir blok zincir konumuna dek iş görebilir.

Elrond (EGLD) Çalışma Prensibi

Elrond faaliyetlerinin ana yapısında, teminatlı bir pay ispatı fikir birliği oluşumu, ileri düzey dağıtılma teknolojisi, bir onaylayıcı platform ve yerel bir Elrond kripto para birimi olan EGLD içinde yer almak üzere sipariş verme yapılı teknolojinin bir karışık bileşeni ile yer alıyor.

Elrond, onaylanmış teknolojisiyle hayata geçerek, Güvence Altında PoS olarak isimlendirilen pay ispatı (PoS) fikir birliği yapısının yerel bir çeşidini kullanır ve ona epeyce çok adette yenilikçi güncellemeler entegre eder.

Elrond platform faaliyetinde SPoS’un etkisini belirlemek için, ilk olarak platform aracılığı ile kullanılan ileri seviye dağıtma teknolojisinin (AST) çalışma prensibini belirlemek gerekir.

Bilhassa, AST teknolojisi, Elrond kripto para biriminin alternatif yapısı ile daha çok işlem ve yazılım aplikasyonunu barındırmak için birden çok kısma bölündüğü süreci ifade eder. Diğer bir ifade ile, AST teknolojisi, platform noktalarının yapılara temin edilmesini ve belirli kısımlara götürülmesini basit hale getirir.

StarTerra (STT) Coin Nedir ?

Bununla anlatılan yapı ile beraber, teminat altındaki PoS, akıllı kontratları basit hale getirmek için özel olarak dizayn edilmiş yerel Elrond sanal makinesinden (EVM) faydalanarak, kabul etme noktaları içinde olmak üzere farklı platform karışımlarını tek bir listeye optimize etmek için geliştirilmiştir.

Bu yapıya ek olarak, bir nokta, bilgileri platform üstünden aktarmak ya da işlemek için Elrond nokta istemci programını aktif eden bir mobil cihaz ya da bilgisayar olabilir.

Bilgileri işletmek, kullanmak ve aynı vakitte konsensüs meydana getirmek için bir nokta yapısı kullanan normal PoS fikir birliği çalışma prensibinin tersine, SPoS, üç farklı tip noktadan faydalanır; “Kabul Ediciler”, “Takip Edenler” ve “Balıkçı”.

İlk olarak, yerel tokenler karşılığında platformdaki yapıların kullanılmasından görevlidir.

İkinci sırada; aynı isminden de anlaşılacağı üzere takip edenler, zincir arası etkinliği takip etmenin yanı sıra platform içindeki verileri inceleyip aktarır.

Balıkçı adı verilen noktaları ise ağ içinde incelenmekte olan bilgileri onaylamakla görevlidir. Aynı biçimde, bir sıkıntı meydana gelmesi durumunda ya da belki de herhangi bir art niyetli oluşumun gün yüzüne çıkması durumunda blok zincir teknoloji verilerini irdeleyebilir. Garip bir biçimde, bu nokta seçeneği, art niyetli etkenleri analiz etmedeki aktiviteleri ile düzeyli olarak ödüllendirilir.

SPoS ek olarak, doğrulayıcı tercihini yüz milisaniye zaman birimine ya da onda birlik saniyede bitirmek için her bölümün içindeki noktaları gelişi güzel tercih etmek için Boneh–Lynn–Shacham (BLS) çoklu yetki teknolojisini kullanır. Elrond kripto para biriminin kabul edici tercih sürecinde bu ivmeyi başarma potansiyeli, onu reel bir web kıstasında blok zincir teknolojisi olarak ayırt ediyor.

Token Olarak Elrond Yönetimi ve Denetimi

EGLD, Elrond blok zincir teknolojisi platformunun yerel token ismidir ve ilk olarak platformun servis tokeni olarak kullanılır. Bilhassa, eGLD, platformu kullanmak için ödeme yapan katılımcılar ve yaratıcılar ile meydana getirdikleri servisler için tutarları ödeme olarak alan kabul ediciler arasında bir dönüşüm vasıtası olarak kullanılır. 

Ek olarak platformun kontrol edilmesinde EGLD coin kullanılmaktadır; bilhassa, kripto para birimi, tokeni stake ederek, bir delege otomatik olarak karar verme zamanlarına dahil olabilir. Aynı biçimde, kripto para birimi, onaylayıcılara bir destek paketi olarak verilir. eGLD, Elrond ağına özgü olmasına karşın, ERC-20 yapısında da işlem görmektedir. 

Nihai olarak Elrond, kurumsal konumlu bir blok zincir teknolojisi için en iyi işlevlerden birtakım durumlarını servis eder ve rakiplerinin genelini arkasında bırakacak biçimde bilinçli olarak konumlandırılmıştır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz