Cardano Alonzo Hard Fork Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para dünyasında yeniyseniz, Bitcoin ve Ethereum’a Cardano’dan daha aşina olma ihtimaliniz var. Ancak uzmanlar, Cardano’nun (sanal para birimi ADA) yakın zamanda dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi haline gelmesi nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir kripto para birimi olduğunu söyleyecektir. Yaklaşık 80 milyar dolar olduğu tahmin edilen bir piyasa değeri ile Cardano, yukarı doğru bir hareket halinde. Sadece bir ay içinde fiyatların ikiye katlanmasına tanık olduk. Cardano, 2015 yılında icat edilen bir blok zinciridir ve bir hisse kanıtı sistemine dayanmaktadır. Bir işlemi doğrulamak için madencilerin sahip oldukları kripto para birimini bir “hisse” olarak yerleştirmeleri gerekir.

Ve şimdi, “Alonzo hard fork” şeklindeki büyük bir yükseltmenin hazırlığında olduğu göz önüne alındığında, Cardano’nun rüya koşusu devam edecek gibi görünüyor. Peki, yazılım yükseltmesi ne sunuyor ? Alonzo güncellemesi, kullanıcıların Cardano blok zincirinde “akıllı sözleşmeler” oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayacak. Akıllı sözleşmeler, önceden tanımlanmış koşullar karşılandığında işlevleri yürütecek bilgisayar kodlarıdır. Bu yükseltme, Cardano’yu en büyük rakibi olarak kabul edilen Ethereum ile karşı karşıya getirecek. Güncelleme, Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire olmak üzere beş aşamaya ayrılan Cardano’nun geliştirilmesinin önemli bir parçasıdır. Cardano şu anda Shelley döneminin sonunda. Goguen dönemine girişi, yukarıda bahsedilen “akıllı sözleşmelerin” tanıtılmasıyla işaretlenecektir.

Cardano Alonzo Hard Fork Nedir ?

Alonzo güncellemesi veya hard fork, Alonzo Blue, Alonzo White ve Alonzo Purple olmak üzere üç aşamaya bölünecek. Seviyelerin her biri, “akıllı sözleşmeler” için çeşitli testler gerektirir. Geliştiriciler, yeni çağa resmi geçişten önce blok zincirindeki hataları bulup kaldıracaklar.

Cardano’nun resmi web sitesinde, “Akıllı sözleşmelerin entegrasyonuyla birlikte Goguen dönemi, Cardano ağının kapasitesinde ileriye doğru büyük bir adımı temsil ediyor” diyor. Shelley dönemi sistemin çekirdeğini merkezden dağıtırken, Goguen’in merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturma yeteneği eklediğini açıklıyor. Ve Goguen döneminin sunacağı sadece ‘akıllı sözleşmeler’ değil. Web sitesi, “Çok para birimli bir defterin eklenmesi, Cardano’nun kullanışlılığını daha da artıracak ve kullanıcıların yerel olarak desteklenen yeni jetonlar oluşturmasını sağlayacak” diyor.

Cardano Vakfı, bunun, değiştirilebilir ve değiştirilemez belirteçlerin (NFT) yaratılmasının yanı sıra “Cardano’da yeni kripto para birimlerinin oluşturulmasına ve birçok dijital ve fiziksel varlığın tokenleştirilmesine” yol açacağını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments