Arizona Bitcoin’i Yasal Para Birimi Yapmak istiyor

Arizona, Bitcoin’e ilgi duyan en son bölgeler arasında. El Salvador ve Teksas’ın ayak izlerini takip eden ABD eyalet senatosu Wendy Rogers, Bitcoin için yasal bir statü arayan bir yasa tasarısı sunmaya karar verdi.

Kripto paranın benimsenmesi, özellikle Bitcoin’de biraz da olsa harekete sebep oldu. Daha önce, hükümetler kriptoyu karanlık web varlıkları olarak kategorize ederdi. Ancak şimdi aynı hükümetler BTC’yi benimsiyor. Arizona da, Bitcoin dalgasını kaçırmak istemeyen bölgeler arasında yerini aldı.

Cumhuriyetçi Wendy Rogers , Bitcoin’i eyalette yasal olarak tanımlayan SB 1341 yasasını tanıttı. Tasarı henüz onaylanmadı ama, ABD devletinde kesinlikle devrim yaratabilir. Onaylanırsa, Bitcoin Arizona’daki kamu ücretleri, vergiler, borçlar ve benzeri aidatlar için kabul edilecek.

Bu haberi duyunca sevinmesine rağmen, topluluk hala şüpheciydi. ABD Anayasası, eyaletlerin kendi yasal ihalelerini oluşturmalarına izin vermez. Bu nedenle, bu yasa tasarısının olumlu karşılanma olasılığından çok uzak. Yine de Arizona ve Rogers kripto topluluğu tarafından övgüyle karşılandı.

El Salvador’dan Sonra Sıra Arizona’da

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi yapma kararının ardından bir kargaşa yaratmıştı. Ülke, dünyada bunu yapan ilk ülke oldu. Başkan Nayib Bukele kriptoyu benimsemeye devam ederken, bir dizi ülke ve dünya çapındaki devletler ondan ilham almaya devam ediyor.

Salvador hükümeti Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) büyük tepki aldı. Bu haftanın başlarında IMF, El Salvador’u Bitcoin’i ülkedeki yasal statüsünden çıkarmaya zorladı.

Bitcoin’i Yasal Para Birimi ilan Eden El Salvador’a, IMF’den Uyarı Geldi!

Ayrıca IMF, ülkedeki Bitcoin karşıtı protestoların ülkeye enflasyon ve istikrarsızlık getirebileceğine inanıyor. Bunun ışığında, IMF’nin son önerisinin ardından gözünü büyük ihtimalle Arizona’ya dikeceği tahmin ediliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here