Alfprotocol : Solana Tabanlı Kaldıraçlı dApp

Kaldıraçlı bir likidite sağlama dApp’i olan Alfprotocol, hizmetlerini 20 kata kadar benzersiz bir aralığa genişletmek için Solana blok zincirini kullanmayı planlıyor. Solana, saniyede 50.000 işleme (TPS) kadar yüksek hıza sahip olduğu için tercih edilen ağ.

Merkezi olmayan pazarların kavramsallaştırılması ve hayata geçirilmesiyle birlikte, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıların (AMM’ler) kripto topluluğunda popülaritesi artıyor. Ek olarak, son iki yılda merkezi borsalar için alternatiflere yönelik artan bir talep görüldü. Bu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimleri ve kripto borsalarına artan ilgisi üzerine “Müşterinizi Tanıyın” (KYC) düzenlemelerinin getirilmesi nedeniyle ortaya çıktı.

Bu alternatiflerden merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), hitap ettikleri müşteri sayısında büyük artışlar gördü. Artışla birlikte, tüm müşterilerin çıkarlarını karşılamak için ek çeşitlendirilmiş ürün ve hizmetlere duyulan ihtiyaç geldi.

Alfprotocol Nedir ?

Alfprotocol, tüccarlar ve yatırımcılar arasında sermaye dağıtımına dikkat etmeyi planlıyor. Bu, DEX platformu AlfMM için likidite tedarikini (LP) ve kaldıraçsız likidite için aşırı teminatlı borçlanma hizmeti AAlf’i en üst düzeye çıkaracaktır. Ayrıca Alfprotocol’un projelerinden biri tarafından yürütülen harici protokoller aracılığıyla kaldıraçlı likidite sağlayacaktır.

Alfprotocol, likidite sağlanmasını kolaylaştıran eksiksiz bir aracı ürün sağlamak için ortaklaşa çalışan birkaç modül içerir.

  1. Birincisi, teminat ve kaldıraçlı pozisyonların takibinden sorumlu olan hazinedir. Bu modül, kullanıcılar ve kaldıraç protokolü arasındaki etkileşimlerin temelini oluşturacaktır. Ayrıca ödünç alınan fonları kullanıcılar adına yönetir.
  2. İkinci modül olan eylem modülü, sağlıksız pozisyonların tasfiyesini ele alacak. Bu modül hazine modülü tarafından tetiklenir.
  3. Başka bir modül grubu, ilk modül tarafından tetiklenen konumları başlatıp değiştirdikleri için protokol bağlayıcıları olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu modüller harici likidite havuzlarına ek olarak kullanıcıları hazineye bağlar. Bu bağlantının koşulları, bir tasfiye tetikleyicisine tabi olmayan sağlıklı pozisyonlardır.

Alfprotocol, ek bağlayıcı modülleri oluşturmayı ve bunları diğer Solana platformlarına genişletmeyi planlıyor. Böyle bir hareket, protokolün kullanım durumlarını artıracak ve kullanıcının farklı ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Bir de kilitli kutu modülü vardır. Bu modül teminatı güvence altına alır ve pozisyonların değerini takip eder. Alfprotocol’ün bir parçası yapmak için yatırılan tokenler üzerinde kaldıraçlı kullanıcı konumları için otomatik olarak bir kilit kutusu modülü oluşturulur.

Tüm bu kapsamlı özelliklerle Alfprotocol, kullanıcılara yüksek kaldıraçlı likidite ve merkezi olmayan piyasa tüccarları ve Solana ağı yatırımcıları için çözümler de dahil olmak üzere sayısız avantaj sağlar. Şu anda, Alfprotocol geliştirme aşamasındadır. dApp hakkında ek bilgiler resmi websitelerinde mevcuttur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here