USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
403,602.00
%0.28

Ons Altın
1791.52
Değişim
-0.13
Alış
1791.23
Satış
1791.52


Ons Altın Kaç TL?

Bugün Ons Altın Alış fiyatı 1791.23'den işlem görüyorken Satış fiyatı ise $1.836,63'den işlem görmektedir. Günlük ortalama değişim ise -0.13 civarlarında seyretmektedir.

Bugün Ons Altın Fiyatları

Bu sayfada, ABD doları cinsinden canlı ons altın fiyatı ile zaman içindeki fiyat eğilimlerini gösteren birçok benzersiz uzun vadeli altın fiyat çizelgesi bulacaksınız. Sadece canlı altın spot fiyatı sunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda daha hızlı yatırım kararları almanıza yardımcı olmak için 24 saatlik tam bir fiyat çizelgesi sunuyoruz. Ayrıca etkileşimli grafiğimizi ve kullanıcı yorumlarını anlık olarak takip edebilir, sizler de yorumlarda bulunabilirsiniz. Canlı altın fiyatları grafiğimiz, çok çeşitli dönemler ve özel tarih aralıkları için fiyatları görüntülemenizi sağlar. Ayrıca, bugünkü fiyatı 24 saat içinde, geçen ay, son altı ay ve tam bir yıl için gösteren detayları da ihmal etmeyin.

Spot Altın Fiyatı Nedir ?

Basitçe söylemek gerekirse, dalgalı altın spot fiyatı, tek bir onsluk fiziksel altın külçesinin fiyatını belirlemeye ve belirlemeye yardımcı olmak için kullanılan günümüzün standart fiyat keşif mekanizmasıdır. Altının spot fiyatı, altın satışlarında ve canlı altın fiyatı dinamiklerinde ve diğer yatırım alanlarında kritik bir rol oynar.

Spot Altın Fiyatını Etkileyen Nedenler

Altın fiyatı çok çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu, altının doğasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, arz ve talep tüm dünyada olduğu gibi ABD'de de altın fiyatını etkileyecektir. Yeni bir altın madeni açılırsa ve arz aniden talebi aşarsa, fiyatlar düşmelidir. Bir altın madeni tükenirse ve talep yüksek kalırsa fiyatlar yükselmelidir. Bununla birlikte, külçe altın fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında darphane ücretleri, para birimindeki dalgalanmalar, dünya ekonomisinin durumu ve jeopolitik zorluklar sayılabilir. Yani, bol miktarda altın bulunabilir, ancak istikrarsız bir durum bir madenin altını ülke dışına taşımasını engellerse fiyatlar yükselebilir. Bir ülkedeki para birimi önemli ölçüde devalüe edilirse, altının yerel fiyatı da yükselebilir.

Altın fiyatını, külçe altın ve altın türevlerinin arz ve talebi (örneğin vadeli işlem sözleşmeleri, ETF'ler, opsiyonlar), finansal piyasaları etkileyen güncel olaylar ve genel olarak dünya, piyasa spekülasyonu ve daha fazla durum etkileyebilir. Bununla birlikte, hükümetlerin, merkez bankalarının, büyük bankaların ve hatta büyük yatırımcıların etkisi mevcut (ve gelecekteki) altın fiyatına etki edebilir. Genel olarak, külçe altın talebi ne kadar yüksekse, altının spot fiyatı da o kadar yükselecektir. Büyük yatırımcılar (örneğin milyarderler) büyük miktarlarda külçe altın veya altın madenleri almaya başladığında, bu durum piyasayı ve altın fiyatlarını da olumlu etkileyebilir.

Altının Ons Fiyatı Nedir ?

Altının spot fiyatı tipik olarak bir ons altını yansıtıyor. Spot fiyat, tezgah üstü piyasada bir ons altının değeridir. Bununla birlikte, en yaygın yöntemlerden biri olmasına rağmen, altının her zaman onsla satılmadığını anlayın. Altın ayrıca gram altın fiyatı veya kilo ile de satılabilir (burada önemli maliyet nedeniyle kilo barlar genellikle bankalar, hükümetler ve finans kurumları için düşünülür). Yani, ons başına altın fiyatını bilerek, bir külçe satıcısından bir ons .999 saf altın için tipik olarak ne kadar ödeyeceğinizin temelini bilirsiniz.

Ons Altın Fiyatları Hangi Para Biriminden Sunuluyor ?

ABD doları uluslararası ticaret için standarttır ve ons altın fiyatı her zaman ABD doları cinsinden alınıp satılır. Başka bir ülkede satın alsanız bile, satıcı muhtemelen altın için eşdeğer miktarda ABD doları ödemiş ve ardından fiyatı söz konusu ülkenin para birimine çevirmiş olacaktır. Örneğin, bir satıcı bir ons altını İngiliz sterlini cinsinden teklif edebilir ve bu altını İngiliz sterliniyle ödeyebilirsiniz; ancak, satıcı genellikle külçe altın ürün envanterinin çoğunu ABD doları cinsinden ödüyerek elde etmiştir. Tüm altın işlemleri, satış dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın, ABD dolarının değerine bağlıdır.