USD/TRY
9.5324
0.25
EUR/TRY
11.0984
0.03
GBP/TRY
13.181
0.09
GRAM ALTIN
547.268
2.05
BİTCOİN
577,900.00
%-1.76

XLM_TRY - Stellar / Türk Lirası
3.61
Değişim
%-0.06
Hacim
12,256,911.55

En yüksek 3.73
En Düşük 3.57
Hacim 12,256,911.55

Stellar / Türk Lirası Fiyatı Nedir?

Bir kripto para birimi olan Stellar / Türk Lirası fiyatı an itibariyle 3.61'dir. Günlük değişimi ise %-0.06 ortalamalarında seyretmekte olup veriler anlık güncellenmektedir.

Stellar , eşler arası bir ağ aracılığıyla finansal işlemleri gerçekleştirmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Lumens token'leri kullanır ve kripto sistemindeki diğer yerleşim altyapı platformlarıyla rekabet etmeyi hedefler. Platformun yaratıcısı eski bir Ripple yöneticisiydi ve XLM'nin blok zincirinin kendisi XRP zincirinin sert bir çatalıydı.

Asıl amaç, mevcut finansal sistemi bozmaktı ve XLM coinleri kullanılarak finansal işlemler, uçtan uca hızlı bir ağ aracılığıyla halledilir. Ripple hard fork, IBM gibi büyük ortaklarla kendi başına duruyor ve Stellar'ı dikkat edilmesi gereken yüksek potansiyelli bir blok zinciri yapıyor.

Stellar Nedir ?

Stellar coinin yapmaya çalıştığı şey, yavaş işlem süreleri ve daha da önemlisi yüksek ücretler dahil olmak üzere ilgili sorunları basitçe çözerek sınır ötesi işlemlere yardımcı olmayı amaçlayan bir blok zinciri platformu oluşturmaktır. Ağda ayrıca, belirli bir değere sahip, ancak aracı para birimi olarak hareket etmek ve diğer para birimleri arasında dönüştürme sağlamak için birincil işlevi olan yerleşik bir para birimi XLM'dir.

Stellar'ın 2014'teki protokolünde bir çatallaşmanın ardından, Stellar yeni bir Stellar Mutabakat Protokolü oluşturdu ve her iki sistemin de temel farklılıkları var. Stellar açık kaynak kodluyken, diğer projelerin çoğu kapalı sistemlerdir.

Stellar Lumens XLM kripto para birimi , Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından oluşturulan ve Ripple protokolünden çatallanarak 2014 yılında oluşturulan Stellar blok zincirinin yan ürünüdür. Bu nedenle Stellar, Ripple'ın bir hard fork'u ama aynı zamanda bankaları, ödeme sistemlerini ve insanları birbirine bağlayan bir şirket olarak da faaliyet gösteriyor. Resmi web sitesinin gösterdiği gibi, Stellar parayı hızlı, güvenilir ve maliyetsiz bir şekilde taşımak için entegre olur.

Stellar , büyük teknoloji devi IBM ile bir ortaklığını açıkladıktan sonra Ekim 2017'de gündeme geldi. Bu ortaklık, güney pasifikteki ülkeler için birden fazla para birimi koridorunun kurulmasını öngörüyor ve görünüşe göre ticari işlemleri hızlandırırken küçük işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yerel bankacılık kurumları arasında daha iyi bağlantılar sağlayacak.

Bu blok zinciri protokolünü ve Lumens belirtecini anlamanın en iyi yolu, varlıklar arası transferleri ve ödemeleri kolaylaştıran dağıtılmış blok zinciri tabanlı defter ve veritabanıdır. Lumens, Stellar'ın yerel dijital varlığıdır, ancak ağ, blok zincirindeki diğer birçok tokenize edilmiş varlığı da destekleyebilir.

Stellar'ın bir ödeme ağı, Lumens ise kripto para birimi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Her iki proje de Stellar.org adlı kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından denetleniyor. Stellar'ı kullanmak için önce güvenilir bir borsaya para yatırmak gerekir. Stellar'ın kurucusu, platformun ana amacının finansal kurumlara sınırlı erişime sahip bireyler sağlamak olduğunu vurguladı. Platformun temel amacı, herkesin herhangi bir para birimini göndermesine ve başka bir para birimi türü olarak cebinde bulundurmasına olanak tanıyan dünya çapında bir ağ oluşturmaktır.

Lumens Token (XLM) Nedir ?

Stellar Network'te kullanılan yerel token'dır ve işlevlerinden biri, döviz çiftleri için daha büyük bir pazarın olmadığı durumlarda çoklu para işlemlerinde kullanılabilen bir aracı para birimidir. Son derece çok yönlüdür, bu da onu farklı işlem türleri için uygun hale getirir ve mikro ödemelere yardımcı olmak için mükemmel çalışır. XLM'nin Bitcoin'in daha hızlı bir versiyonu olduğunu ve daha ölçeklenebilir olduğunu ve madencilik gerektirmediğini düşünmek mümkündür. Yaklaşık 5 saniyede dünyanın her yerinde ticareti yapılabilir, bu nedenle sınır ötesi işlemler için uygundur.

Bu, esas olarak, amacınız dünyanın çok fazla banka ve finans kuruluşunun olmadığı bölgelerinde işlem yapmaksa geçerlidir. Yurtdışına para gönderirken lumens ne yapıyor, Western Union gibi diğer şirketlere göre ücretler XLM ile önemsiz. İşlem maliyetleri 0.01 $'dan az olan 0.0001 XLM'ye ulaşır. Ağın kendi coinlerine sahip olmasının ve conilerin ağda spam göndermeyi engelleyen bir araç olarak davranmasının başka bir nedeni var.

Her işlemin XLM'de ödenen bir ücreti olduğundan, bu, kullanıcıların ağı doldurmak için platforma Hizmet Reddi saldırısı gibi bir saldırı gerçekleştirmesini engellemenin kusursuz bir yolu olarak hareket eder. XLM ayrıca saldırıların gerçekleşmesini engelleyen bir güvenlik özelliği olarak da işlev görür. XLM, saniyede 1.000 işlem gerçekleştirebilir. Bu ücret, ağın saldırılara uğramasını önlemek için uygulanmaktadır. Stellar'ın fikir birliği protokolü, ödemelerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar ve bu da Stellar ile güçlendirilmiş bir dizi iş çözümünü etkinleştirir.

XLM'yi Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir ?

Stellar'ı hızlı işlem yapabilen diğer kripto para birimlerinden farklı kılan, '' Çapa '' adı verilen kuruluşlardır.Dolar veya Euro gibi varlıkları kullanan kişilere kredi limiti sağlayan güvenilir varlıklardır. Sınır ötesi transferlerin işlenmesi, yabancı ülkelerde ve yerel para birimlerinde hesapları tutan yerli bankaları içeren çok karmaşık bir süreçtir. Bununla birlikte, Stellar blok zinciri, sürece dahil olan gecikmeleri ve karmaşıklığı kısaltabilir veya ortadan kaldırabilir. XLM kripto para birimi, likidite sağlamak ve süreci kolaylaştırmak için kullanılabilir ve bazılarının tahmin ettiği gibi, bankalar gelecekte bunlara benzer transferleri kolaylaştırmak için kendi kripto para birimlerini kullanacaklar.

Stellar ve Ripple arasındaki benzerlikler, bazılarını ikisine de gerek olmadığına inandıracak, ancak her ikisinin de madencilik olmadan özel düğümleri var ve dağıtılmış defter teknolojisine güveniyorlar. Ayrıca, onları uluslararası ödemeler ve transferler için ideal kılan ücretsiz ve anında işlem sağlıyorlar. Benzerliklere rağmen, kripto para birimlerine olan ihtiyacı hesaba katmak için Stellar ve Ripple arasında pek çok fark var. Temel farklılıklardan biri hedef kitleler ve blok zincirlerinin arkasındaki hedeflerdir. Stellar'ın ortaya çıkışı, finansal hizmetlerin dünya çapında erişimini genişletmek ve bankasız işlemlere yardım etmekti. Stellar kendisini "kar amacı gütmeyen" olarak adlandırır çünkü amacı para kazanmaktan ziyade diğer insanlara yardım etmektir.

Stellar, benzersiz fikir birliği protokolü, Ripple ise doğruluk kanıtı ile farklı fikir birliği algoritmaları kullanıyor. Lumens token'lar enflasyonistken, XRP'ler deflasyonisttir, bu da dolaşımda artabilecekleri ve azalabilecekleri anlamına gelir. Ripple daha merkezileştirilmiş ve Stellar geleneksel para birimlerinden daha merkezsizdir.