USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,612.00
%0.58

XRP_TRY - Ripple / Türk Lirası
9.31
Değişim
%-1.04
Hacim
9,053,135.33

En yüksek 9.47
En Düşük 9.18
Hacim 9,053,135.33

Ripple / Türk Lirası Fiyatı Nedir?

Bir kripto para birimi olan Ripple / Türk Lirası fiyatı an itibariyle 9.31'dir. Günlük değişimi ise %-1.04 ortalamalarında seyretmekte olup veriler anlık güncellenmektedir.

Ripple(XRP) Nedir ?

Ripple(XRP), 2012 yılında kurulmuş ve gerçek zamanlı işlemlerin işlenmesine izin verecek bir ödeme sistemi olarak tasarlanmış bir kripto para birimidir. Aynı zamanda para birimleri için bir değişim ve bir havale ağıdır. Bitcoin(BTC) yanı sıra geleneksel sistemden çok daha ucuz transfer ücretleri sunan yeni bir sistem türünde dünyadaki tüm para birimlerinin işlemlerini tamamlayabilme yeteneği olan Ripple'ın XRP token transferleri, herhangi bir onay gerektirmeden neredeyse anında gerçekleşir.

Ripple'ın (XRP) arkasındaki konsept, merkezi bir otorite veya bankanın aksine, çeşitli tarafların işlem yapmasını gerektiren dağıtılmış bir defter ağının oluşturulması üzerine kuruldu. RippleNet, bankaları ve diğer büyük kurumları birbirine bağlamak için kullanılan ödeme ağının adıdır ve Ripple, dünyanın her yerinden bankalarla birçok ortaklık kurmuş olmaktan gurur duymaktadır. Öte yandan XRP, RippleNet sisteminde tamamlanan tüm işlemler için kullanılan kripto para birimidir, tüm dünyada işlem yapmakla bağlantılı maliyetleri ve zamanı azaltmak için tasarlanmıştır.

Araştırmaya göre, Ripple'ın kullandığı RippleNet ödeme sisteminin, dünyanın dört bir yanından birçok finans kuruluşuna 1,6 milyar dolardan fazla tasarruf sağlaması bekleniyor. Öte yandan XRP kripto para birimi, RippleNet sistemi ve diğer fiat para birimleri aracılığıyla köprü para birimi olarak tasarlanmıştır.

Ripple'ı Kim ve Neden Kurdu ?

Ripple Labs, INC., Ripple ödeme protokolünü ve değişim ağını geliştiren bir Amerikan teknoloji şirketidir. Başlangıçta Opencoin olarak adlandırılan proje, 2015 yılında Ripple Labs olarak yeniden adlandırıldı, ancak başlangıçta 2012 yılında ve San Francisco, California'da kuruldu. Ryan Fugger, Vancouver'da yerel bir borsa ticaret sistemi üzerinde çalıştıktan sonra 2004'te Ripple'ı yaratan kişiydi. Amaç, ademi merkeziyetçi olacak ve toplulukları kendi paralarını yaratmaları için etkin bir şekilde güçlendirecek bir para sistemi yaratmaktı. Daha sonra RipplePay.com adlı sistemin ilk yinelemesini oluşturdu.

Birçok tartışmadan sonra, Fugger hisselerini devretti ve Eylül 2012'de Chris Larsen ve Jed McCaleb OpenCoin şirketini kurdular. OpenCoin, Ripple protokolü geliştirmeyi ve Ripple ödeme ve değişim ağını başlattı. OpenCoin, sanal para birimini popüler hale getirmek ve ortalama kullanıcılar için kolaylaştırmak için SimpleHoney'i satın aldı. Eylül 2013'te OpenCoin, adını resmi olarak Ripple Labs, Inc. olarak değiştirdi. CTO Stefan Thomas, ödeme ağının arkasındaki eşler arası düğümün kaynak kodunun resmi olarak açık kaynaklı olduğunu duyurdu.

Ripple'ın Temel Özellikleri

Ripple, dünya çapında para göndermek için harika bir deneyim sunuyor ve XRP kripto para birimi şu anda yaklaşık 14 milyar dolarlık piyasa değeri ile üçüncü sırada yer alıyor. Ripple, para gönderme ve alma konusunda sorunsuz bir deneyim sağlamak için bankaları ve ödeme sağlayıcılarını RippleNET'in yardımıyla birbirine bağlar. Gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi döviz bozdurma ve havale ağını temsil eder ve 100'den fazla banka ve ödeme sağlayıcısından oluşan güçlü ağına bağlanmayı ve işlem yapmayı son derece kolaylaştırır. XRP, Ripple ağı boyunca değer transferini temsil etmek için kullanılan bir belirteçtir ve aynı zamanda hem kripto para birimleri hem de fiat borsaları için bir aracı olarak çalışır. Dijital bir varlık olarak XRP, spreadleri azaltmak ve piyasa kalınlığını hızlandırmak için yararlı bir ticaret aracıdır.

RippleNET, küresel ödemeler ve isteğe bağlı likidite için çözümler sunar. Mevcut küresel ödeme sistemi, parayı bir ödeme sisteminden diğerine, finans kurumları arasında bir dizi dahili internal book transfer yoluyla taşır. Sınır ötesi ödemeler, genellikle bankaların, ödeme sağlayıcıların ve diğerlerinin, Nostro Hesabı olarak bilinen hedef para birimlerinde önceden finanse edilmiş bir hesaba sahip olmasını gerektirir. RippleNET müşterileri, NOSTRO hesaplarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve talep üzerine likidite sağlamak için XRP gibi dijital varlıkları kullanmak istiyor.

Ripple, Bitcoin veya Ethereum gibi bir blok zincirine sahip değildir. İşlemleri doğrulamak için Ripple Protokolü fikir birliği algoritmasını kullanır. Bu protokol şunları içerir:
  • Ripple Server yazılımını çalıştıran bir varlık olan sunucu
  • Her bir hesaptaki para birimi miktarının kaydını temsil eden bir defter
  • Mutabakat süreciyle onaylanan en son defter olan son kapalı defter
  • Açık defter
  • Etkin doğrulama düğümleriyle ilişkilendirilmesi amaçlanan genel anahtarların bir listesi olan benzersiz düğüm listesi
Ripple ağının iki tür düğümü vardır: doğrulama düğümleri ve izleme düğümleri. İlki işlemleri toplar ve onaylayıcı arkadaşlarına teklifler gönderir. Oylama süreci başladıktan sonra, ilk turda düğümlerin %50'sinden fazlası tarafından onay almalı ve ardından daha yüksek onaylar için ilerlemelidir. Nodların yüzde 80'i işlemleri onayladığında işlemler deftere yazılır.

Ripple (XRP) Nasıl Satın Alınır ?

XRP kripto para birimini satın almak için, edindiğiniz tüm kripto paraları saklayabilecek bir cüzdan almanız gerekecek. Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, bir yazılım cüzdanı veya bir donanım cüzdanı seçme seçeneğiniz olacaktır. Yazılım cüzdanları, genellikle daha az güvenli olduğu düşünülen ve bu nedenle daha küçük miktarlarda para için uygun olan ücretsiz programlardır. Donanım cüzdanları, bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz ve özel anahtarlarınızı cihazda saklayabileceğiniz fiziksel cihazlardır ve kripto para birimlerinin depolanması için en güvenli olduğu kabul edilir.

Kripto paralarınızı saklamak için kullanabileceğiniz cüzdanlardan bazıları arasında bir mobil cüzdan olan Edge, XRP'niz için Bluetooth ile cep telefonunuza bağlanabilen donanım cüzdanı Ledger Nano X bulunur. Ayrıca, Trezor donanım cüzdanını, XRP'yi ve 1000'den fazla diğer kripto varlığını depolamanıza olanak tanıyan yerleşik bir dokunmatik ekranla kullanabilirsiniz, şu anda yalnızca masaüstü bilgisayarlarla uyumludur. Düşük seviyeli spam saldırılarına karşı korunmak için her Ripple cüzdanının başlangıçta 20 XRP rezervi ile finanse edilmesi gerektiğini unutmayın.

Ripple cüzdanınızı aldıktan sonra, işlemin ilerleyen bölümlerinde ihtiyaç duyacağınız bir XRP adresi oluşturmanın zamanı geldi. Bu adres, R ile başlayan ve büyük / küçük harfe duyarlı olan 25-35 karakterden oluşan bir kombinasyondur.

XRP'yi itibari para birimi ile satın alabilir, XRP için bitcoin ticareti yapabilir veya bir fon aracılığıyla XRP'ye yatırım yapabilirsiniz. Global kripto para borsalarını tercih ederek XRP alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin, Binance kripto para borsasına üye olabilir ve burada ister TL isterseniz de diğer farklı para birimleriyle XRP satın alabilir veya sonrasında satabilirsiniz.