USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
405,249.00
%0.66

LINK_TRY - ChainLink / Türk Lirası
254.49
Değişim
%-0.67
Hacim
111,108.54

En yüksek 269.20
En Düşük 253.24
Hacim 111,108.54

ChainLink / Türk Lirası Fiyatı Nedir?

Bir kripto para birimi olan ChainLink / Türk Lirası fiyatı an itibariyle 254.49'dir. Günlük değişimi ise %-0.67 ortalamalarında seyretmekte olup veriler anlık güncellenmektedir.

Chainlink, merkezi olmayan bir oracle hizmetidir. Çünkü verileri akıllı bir sözleşmede yönetmek için bir blok zinciri gerekir. Aynı zamanda, farklı veri türlerini basitçe entegre ederek blockchain ekosistemini gerçek dünyaya bağlayan dijital bir altyapıyı temsil eder. Diğer blok zinciri platformlarından farklı olarak, bu, akıllı sözleşmelerin tek bir başarısızlık noktasından kurcalanmasını imkansız bir şekilde zorlaştıran belirli bir şekilde birden fazla veri girişi noktasını kullanır.

Chainlink Nedir?

Zincir bağlantısının tam olarak ne olduğu hakkında konuşursak, bu , kısa süre sonra DeFi ekosistemi ile gerçek dünya arasındaki ana ara bağlantı köprüsü haline gelen Ethereum blok zincirinde çalışan popüler bir merkezi olmayan oracle projesidir. Başka hiçbir proje, ademi merkeziyetçi finans ekosistemiyle en büyük ilgiye sahip değildi. Chainlink aynı zamanda bir ödünç verme protokolüdür ve platformlar için hayati önem taşıyan hizmetler sağlar, ancak aynı zamanda merkezi olmayan, güvenilir ve güvenli bir oracle gibi davranır.

Bu anlamda, Chainlink, Ethereum ağında çalışan ve aynı zamanda kendi kendini idame ettiren, güvenilir ve merkezi olmayan işletim altyapısı oluşturmaya izin veren bir ERC-20 belirteci olan büyük bir merkezi olmayan oracle ağını temsil eder.

Oracle ağının geçmişi, Ari Juels, Sergey Nazarov ve Steve Ellis'in SmartContract.com projesini başlattığı 2014 yılına kadar uzanıyor. Amaçları, halka açık blok zincirleri ile gerçek dünya arasında bir iletişim köprüsü oluşturabilecek bir dizi merkezi olmayan altyapı oluşturmaktı. Bugün görebileceğimiz gibi, ekip 2017'de Chainlink teknik incelemesini yayınladığından beri işin karşılığını aldı. Ethereum blok zincirinde çalışacak merkezi olmayan bir oracle protokolünü açıkladı. Chainlink, ICO patlaması sırasında katılan ve Chainlink'in sadece bir fikir olmasına rağmen ağı finanse etmek için 32 milyon dolar enjekte eden birçok yatırımcının dikkatini çekti.

Diğer ICO'ların aksine, Cardano'nun arkasındaki ekip, fikir üzerinde neredeyse anında ilerleme kaydetmeye başladı. İlk testler, protokol hakkındaki tüm şüpheleri ortadan kaldırdı ve 2019'da, Chainlink ana ağı başlatıldı. Ana ağın piyasaya sürülmesiyle, şu anda merkezi olmayan finans protokolleri olduğunu bildiğimiz şeyin işleyişinin ana sütunlarından biri doğdu.

LİNK Coin Nedir ?

LINK coin, yerel Chainlink ağ belirtecidir ve bir ERC20 belirtecidir, yani Ethereum platformunda oluşturulmuştur. Token, ağdaki düğüm operatörlerine değer ile ödeme yapmaya yardımcı olur ve bu belirteçlere yönelik talep, doğrudan ağın zincir dışı mimarisi üzerinde çalışan operatörlerin sayısına bağlıdır. Token, değeri ağın kullanım durumlarından türetir ve Chainlink platformunun kullanım durumları ne kadar fazlaysa belirteç o kadar değerli olur.

LINK tokeni, zincir bağlantı ağına özgüdür ve ekosistemi Ethereum ERC20 standartları üzerine inşa edilen belirteçle teşvik etmek için kullanılır. LINK, ek ERC223 aktarım ve çağrı işlevine sahip bir ERC20 tokenidir ve tokenin akıllı sözleşmeler tarafından tek bir işlemde işlenmesine ve alınmasına izin verir. Token artık Chainlink ağında, Node operatörlerini, verileri blok zincirinde okunabilir formata ve zincir dışı hesaplamaya ve çalışma süresi garantilerine dönüştüren harici veri kaynaklarından alınmasını telafi etmek için kullanılıyor.

LINK kripto para birimini Binance, CoinBene, Bithumb, Bitrue, Huobi, OKEx, IDEx, COSS ve Türk kripto para borsalarından edinerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Chainlink Neden Bu Kadar Önemli ?

Chainlink'in neden bu kadar önemli olduğunu incelemeden önce, akıllı sözleşmeler ve bu projenin üzerine inşa edildiği blockchain hakkında biraz daha konuşalım. Akıllı sözleşmeler, projelerin borç verme, sigorta, kaldıraç ticareti ve daha fazlası gibi farklı finansal araçlar üzerinde çalıştığı merkezi olmayan bir finans ekosistemine yol açan tüm finansal araçların blok zinciri üzerine inşa edilmesini sağlar.

Merkezi olmayan finansın son zamanlarda popüler olmasının nedeni, sadece büyük oyuncularla sınırlı olmayan finansal araçların kontrolü ve erişimi ile geleneksel finansal sistemden daha şeffaf olması gerçeğine bağlanabilir. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerin bugün karşı karşıya kaldığı ana sorun, ağ dışındaki dış kaynaklarla etkileşime girememeleri ve bu teknik sınırlamanın, dapp'lerin sunabileceği birçok potansiyel işlev nedeniyle geliştiriciler için büyük bir baş ağrısı olmasıdır. Bu çok önemlidir ve daha fazla geliştiricinin ürünlerini blok zincirinde geliştirdiğini görmek istiyorsak, üstesinden gelinmesi gereken büyük bir endişe. Dapp'lerin çoğu, akıllı sözleşmelerinin protokolleri yürütmesi için harici veri kaynaklarına ihtiyaç duyar ve işte burada Chainlink devreye girer.