USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,281.00
%0.35

ADA_TRY - Ada / Türk Lirası
20.41
Değişim
%-6.01
Hacim
9,157,912.38

En yüksek 22.00
En Düşük 19.80
Hacim 9,157,912.38

Ada / Türk Lirası Fiyatı Nedir?

Bir kripto para birimi olan Ada / Türk Lirası fiyatı an itibariyle 20.41'dir. Günlük değişimi ise %-6.01 ortalamalarında seyretmekte olup veriler anlık güncellenmektedir.

Charles Hoskinson, Cardano'nun yaratıcısıdır. Platformu, Ethereum blockchain teknolojisinin oluşturulmasına yardımcı olmak için çalıştıktan iki yıl sonra, 2017 yılında oluşturdu. Ayrıca Cardano blok zincirini kuran bir şirket olan Internet Online Hong Kong'un kurucu ortağıdır.

Cardano, ekosistemdeki madencilerin blok işlemlerini doğruladığı ve madenciliği yaptığı bir sistem olan Proof of Stake adlı bir yöntem kullanır. Hisse, basitçe, bir kişinin elinde tuttuğu ve sonunda yeni bloklar oluşturma sürecine katılımını belirleyen ADA coinlerinin sayısıdır. Cardano, kapsayıcı ve açık kaynaklı teknolojide yeni bir standartla küresel sistemlere güveni geri getirmek için oluşturuldu. Tüm vizyonerler ve değişim yaratanlar teknolojiden faydalanabilir ve daha adil ve şeffaf olacak bir toplum yaratabilir.

ADA, piyasa değerine göre ilk 10 arasında yer alan token ile ortamdaki taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştıran yerel dijital para birimidir. Uçtan uca işlem yapılmasını sağlar ve ayrıca aracılar içermez. ADA blok zinciri üzerinden yapılan işlemler ucuz ve daha da önemlisi hızlıdır. ADA'nın itibari para birimine göre meşru avantajları vardır. Örneğin Cardano Vakfı, token arzının 45 milyar jetonla sınırlandırılmasını kabul etti. Bu, enflasyonu önleyecek ve token değerinin hala güçlü olmasını sağlayacaktır.

Cardano'nun amacı, Ethereum gibi eski blok zincirlerinden daha hızlı ve daha iyi performans gösterebilen bir blok zinciri oluşturmaktır. Daha fazla, daha hızlı ve daha ucuz işlemleri işleyebilmelidir. Ayrıca, insanlar genellikle Cardano ve ADA'nın aynı olduğunu düşünür, ancak bir fark vardır. Cardano, insanların para gönderip almasına izin verirken, ADA kripto para biriminin adıdır. Cardano merkezi olmayan bir sistemdir, yani tek bir otorite tarafından kontrol edilmez, ancak işlemler topluluk tarafından bilgi işlem gücüne katkıda bulunarak doğrulanır.

ADA Coin Nedir ?

ADA, Cardano'nun yerel simgesidir ve adını şair Lord Byron'un kızı olan ilk bilgisayar programcısı olarak tanınan 19 yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'den almıştır.

ADA dijital bir para birimidir, bu da dünyanın her yerinden herhangi bir kullanıcının bunu, üçüncü bir tarafın borsaya aracılık etmesi gerekmeden güvenli bir değer değişimi olarak kullanabileceği anlamına gelir. Yapılan her işlem güvence altına alınır, şeffaf ve kalıcı olarak Cardano blok zincirine kaydedilir. Her bir ADA coin sahibi aynı zamanda Cardano ağında bir hisseye sahiptir, böylece bir cüzdanda depolanan ADA, ödüller kazanmak ve ağın başarılı bir şekilde yürütülmesine katılmak için bir bahis havuzuna devredilebilir.

Cardano, sahte perakende malların üretimi ve satışı ile mücadeleye yönelik bir araç kombinasyonu olduğu için kendisini diğerlerinden ayırıyor. Cardano, mal üretiminin ve çevrimiçi satışın doğası göz önüne alındığında, blok zincirinin kökenlerin etiketlenmesini sağlamak ve dünyanın herhangi bir yerinde üretilen perakende malların gerçekliğini belirleyen kurcalamaya karşı korumalı bir çözüm eklemek için çok güçlü bir araç olacağına inanıyor.

Geleneksel bir bankada banka hesabı açmaya çalışan herkes, bunun günler veya haftalar sürebilecek oldukça zor bir süreç olduğunu bilir. Cardano, kullanıcıların kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklamasına ve blok zincirindeki belgeleri tanımlamasına izin vermenin, yeni bir banka hesabı açmak gibi basit bir işlemi gerçekleştirmek için gereken sürtüşmeyi ve süreyi azaltabileceğine inanıyor. Sonunda, ADA bir değer deposu olarak çalışır. Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi, ADA jetonunu satın alarak Cardano'ya yatırım yapabilir ve değeri büyüdüğünde avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Cardano'yu Bitcoin ve Ethereum'dan Farklı Kılan Nedir ?

Elde edilen birçok başarıya rağmen, ADA son derece değişken kripto alanında biraz aykırıdır ve bu yüzden farklıdır. ADA, BTC'de ilk kez birinci nesil bir kripto para olarak ortaya çıkan ölçeklendirme ve altyapı sorunlarının üstesinden gelmek amacıyla kendisini ilk üçüncü nesil kripto para birimi olarak adlandırıyor.

Dijital madeni paralar ve ikinci nesil kripto para birimi Ethereum fikrini tanıttı, bu da madeni paraların kullanım durumlarını akıllı sözleşmelere genişletti ve ikisinden farklı kıldı. Ancak Cardano, tüm kripto platformlarında ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili sorunları çözmeyi hedefliyor. İlk sorun, işlem hacimlerindeki artış nedeniyle ağların yavaşlaması ve yüksek ücretler ile ilgilidir. Cardano'nun kullandığı algoritma Ouroboros, ölçeklendirme problemlerine bir çözüm olarak piyasaya sürüldü.

Ouroboros, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek ve daha hızlı işlem gerçekleştirmeyi sağlamak için bir Proof of Stake yaklaşımı kullanır, ancak bir düğümde ayrı blok zincirlerinin bir kopyasına sahip olmak yerine, bu özel blok zinciri, bir ağdaki düğüm sayısını doğrulamak için sorumlu liderleri atayarak düzene sokar ve bir düğüm koleksiyonundaki işlemleri doğrular. Ardından lider düğüm, işlemleri ana ağa gönderir.

Birlikte çalışabilirlik, kripto para biriminin doğal ekosistem içindeki taşınabilirliği ve mevcut küresel finansal sistemle arayüz ile ilgilidir. Kripto varlıklar arasında zincirler arası işlemler gerçekleştirmenin veya kripto para birimleri ve finansal ekosistemin geri kalanını içeren sorunsuz bir işlem gerçekleştirmenin de bir yolu yoktur. Borsalar buradaki tek aracıdır. Müşteri ve işlem kimlikleriyle ilgili çeşitli düzenlemeler, tüm ekosistemi küresel muadilinden uzaklaştırdı.

Cardano, iki taraf arasındaki işlemleri zincir dışı gerçekleştiren yan zincirler aracılığıyla çapraz zincir transferleri sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kurumların ve bireylerin üst verileri ifşa edebilecekleri, günlük işlemler ve ticaret için kripto kullanımını sağlamak için işlemler ve kimliklerle ilişkilendirebilecekleri yollar arıyor. Sürdürülebilirlik, madencilere ve diğer paydaşlara sürdürülebilir bir ekonomik model geliştirme konusunda teşvikler sağlayan ve aynı zamanda hem Ethereum'da hem de Bitcoin'de gördüğümüz gibi, yaratıcıların sert çatallardan kaçınmak için bir protokol "anayasası" olarak tanımladığı şeyi oluşturmaya çalışan yönetişim yapılarıyla ilgilidir.

Protokoller gelecekte Cardano blok zincirine kodlanacak, borsalar ve cüzdanlar gibi protokolü kullanan tüm uygulamalar oluşturulduktan sonra uyumluluğu otomatik olarak kontrol edecek.