USD/TRY
9.5324
0.25
EUR/TRY
11.0984
0.03
GBP/TRY
13.181
0.09
GRAM ALTIN
547.268
2.05
BİTCOİN
582,102.00
%-0.72

Türk Lirası Dolar karşısında rekor seviyede düştü

Türk lirası, küresel enflasyon endişeleri, erken seçim söylentileri, yükselen büyük piyasa ekonomisini zorlayan yıllardır süren değer kaybının en son kilometre taşını oluştururken, Cuma günü yaşadığı düşüş ile rekor kırdı. Bu yıl gelişmekte olan piyasalar arasında açık ara en kötü performans gösteren para birimi, Dolar karşısında 8,6125'e kadar zayıflayarak, Kasım ayındaki en düşük seviyesi olan 8,58'i geride bıraktı.

Emsaller, ABD tahvil getirilerindeki son yükseliş dalgasının daha iyi bir şekilde atlatılmasıyla karşı karşıya kaldılar ve bu durum, bazı yatırımcıları, politikadaki yanlış adımlar ve azalan merkez bankası kredibilitesi nedeniyle şoklara karşı daha savunmasız görülen Türkiye'yi terk etmeye itti. Para birimi, S&P Global tarafından Türkiye kredi notunu düşürebilecek bir gözden geçirme öncesinde, 14:15 GMT'de ABD para birimi karşısında 8,5775 seviyesindeydi. Ayrıca Cuma günü euro karşısında yeni bir düşüş yaşadı. 

Türkiye enflasyonunun Nisan ayında %17'nin üzerine çıkmasına rağmen, merkez bankası fiyat baskılarının düşmeye başladığını ve önümüzdeki aylarda politika faiz oranını %19'dan düşürmesinin beklendiğini söyledi. Ancak dünya koronavirüs pandemisinden çıkarken, küresel enflasyon yükseldi, getirileri artırdı ve ABD Merkez Bankası'nın politika sıkılaştırması olasılığını artırdı. Bu da, Türkiye gibi daha kırılgan pazarlardan fon çekerek lirayı vuruyor ve ağır ithalatı nedeniyle yurt içi fiyatlar üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

Türk Lirası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın aniden merkez bankası başkanını görevden alıp yerine son faiz artışlarını eleştiren Şahap Kavcıoğlu ile değiştirdiği Mart ayı ortasından bu yana %16 değer kaybetti.

Bankacılar, bu hafta dört günlük kur düşüşünün kısmen, bir mafya patronunun hükümet yetkililerine yönelik doğrulanmamış iddiaları karşısında muhalefet partilerinin erken seçim çağrılarını yansıttığını söylüyor. YouTube videoları milyonlarca kişi tarafından izlenen Sedat Peker'in bu ay yaptığı suçlamalar, Erdoğan'ı içişleri bakanını savunmaya zorladı ve 2023'e kadar seçimlerin planlandığı gibi yapılmayacağı konusunda ısrar etti.

Türk Lirası güven kaybetmeye devam ediyor

Erdoğan üç merkez bankası yöneticisini görevden aldığından ve hükümeti analistlerin ekonomiyi krizlere karşı daha savunmasız bıraktığını söylemesiyle, lira son üç yılda değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Devlet bankalarının lirayı istikrara kavuşturmak için yaklaşık 128 milyar dolar satmasıyla döviz rezervleri son iki yılda düştü ve şirketler, bankalar yüksek dış borç yükümlülüklerini yerine getirmede sorun yaşarsa Türkiye'yi potansiyel olarak savunmasız bırakacak.

Ekonominin bu yıl %5'in üzerinde bir büyüme ile şekillenmesi beklenirken, turizm sektörü, zaten büyük bir cari açığı şişiren başka bir kayıp sezon ve gelir riskiyle karşı karşıya.

Kavcıoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada, cari hesabın iyileşmeye devam etmesi gerektiğini ve merkez bankasının enflasyonu düşürmek için kararlı hareket edeceğini söyledi. Cuma günü ilerleyen saatlerde S&P, Türkiye'nin B+ notunu gözden geçirecek. Bazen hareketlerin öncü bir göstergesi olan kredi borcu takas piyasaları, şu anda Türkiye'yi B derecelendirmeli ülkelere göre S & P'nin mevcut notunun iki kademe altında fiyatlandırıyor.