USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,304.00
%0.27

Ticaret, Çin ekonomisini hızlandırıyor

Çin'in ekonomik toparlanması ivme kazanmaya devam ediyor. Salı günü açıklanan gümrük verilerine göre, ithalat geçen ay ABD doları bazında %38'den fazla arttı. Bu, ülke koronavirüs salgınının yol açtığı en kötü ekonomik zararı geçerken Çin'deki talebin arttığının bir işareti. Mart ayında ihracat, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %31 arttı, analistlerin beklentilerinin altında, ancak yine de güçlü. Artış kısmen, Çin'in 2020'nin başlarında koronavirüs salgınını kontrol altına almak için ekonomisinin büyük bölümünü kapatmış olmasından kaynaklanıyor.

Çin'in genel ticaret fazlası, Covid-19'un ortaya çıkmasından bu yana en düşük seviyesi olan 13,8 milyar dolara geriledi.

Mizuho Bank analistleri Salı günkü notunda "Çin ticaret rakamları, Mart ayında güçlü trendini artırdı," diye yazdı. "Aşılama uygulamalarının ortasında küresel yeniden açılış ve küresel görünümün iyileştirilmesi, dış talebi destekleyici tutarken, küresel tedarik zinciri normalleşmesi, üretimi Çin'den orijinal bölgelere geri döndürebilir."

Çin, Koronavirüs salgınına rağmen büyümeye devam ediyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, dünyanın geri kalanına göre iyi performans gösterdi. Çin, 2020'de rekor büyüme kaydeden tek büyük ekonomiydi ve birçok ülke koronavirüs salgınını kontrol altına almak için mücadele ederken %2.3 oranında büyüdü. Çinli yetkililer geçen yılki performansı " beklediğimizden daha iyi " olarak nitelendirdi. Son ticaret rakamları, Çin'in 2021'in ilk üç ayı için GSYİH verilerini bildirmesinin beklenmesinden birkaç gün önce bir başka parlak durum ise şöyle.

Capital Economics'in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard'a göre, Çin'in inşaat sektörü özellikle güçlü durumda ve Salı günü bir notta endüstrinin bir süre daha ithalatı desteklemeye devam edebileceğini yazdı. Ancak, Pekin'in ekonomiyi destekleyen bazı politikalarını azaltmasının beklendiğini belirterek, sevkiyatların bu yıl daha sonra yumuşamasını beklediğini belirtti. Başbakan Li Keqiang, bu yılın başlarında Çin'in "Covid-19'un etkili bir şekilde kontrol altına alınması ve kademeli ekonomik iyileşme göz önüne alındığında" bütçe açığını bu yıl yaklaşık %3,2'ye düşüreceğini söyledi.

Çin, 2021'de %6'nın üzerinde bir büyüme hedefi belirledi. Bu, Çin'in Başkan Xi Jinping'in uzun vadeli ekonomi hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyacağı şeyden daha fazlası olsa da, Uluslararası Para Fonu, %8,4 ile çok daha güçlü bir büyüme öngörüyor.