USD/TRY
8.6793
-0.48
EUR/TRY
10.3906
-0.29
GBP/TRY
12.0528
-0.91
GRAM ALTIN
499.791
2.653
BİTCOİN
313,333.00
%-1.59

Dikkat Edilmesi Gereken Kripto Para Riskleri

Kripto para birimi, modern toplumda hızla popülerlik kazanıyor ve mevcut ekonomiye entegre edildi. Kripto para birimlerini başarılı bir şekilde kullanmak, Blockchain'in nasıl çalıştığı hakkında temel bilgiye ve bazı teknik becerilere sahip olmayı gerektirir. Kripto, şifreleme yoluyla daha güvenli olacak şekilde tasarlanmış olsa da, bunları depolamak ve ticaretini yapmakla ilgili birkaç güvenlik riski vardır. Bunlardan bazılarını bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Düzenleme / Uyum Riski

Kripto paralar ne hükümetler ne de merkez bankaları tarafından düzenlenmez ve dijital para ticaret platformları, işlemleriyle ilgili sınırlı şeffaflık sağlar. Kriptoyu düzenlemek için birleşik bir sistemin olmaması, geleceklerine ilişkin belirsizliği artırıyor. Ayrıca, dolandırıcılık ve güvenlik ihlalleri meydana geldiğinde, mağdurların kayıpları tazmin edilemiyor.

Dolandırıcılık Riski

Şifrelemelerine rağmen, büyük kayıplara neden olan siber saldırı vakaları olmuştur. Bilgisayar korsanları artık kripto borsalarına girme, kripto cüzdanlarını boşaltma ve hatta bir bireyin bilgisayarlarına veya ağlarına kripto para birimini çalabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulaştırma yeteneğine sahiptir. Ticaret platformları ve diğer üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları da dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve diğer kötü niyetli çevrimiçi saldırılara açıktır. Bitcoin almak için en güvenilir 5 kripto para borsası başlıklı içeriğimizden en güvenilir borsalara göz atarak doğru borsa tercihleri yapabilirsiniz.

Volatilite Tehlikesi

Kripto para birimi fiyatları, başlangıcından bu yana yüksek volatilite sergiledi. En popüler ve yaygın olarak kullanılan kripto para birimi olan Bitcoins'in değerinin, binlerce dolar olmasa da hızla düşmesi ya da yükselmesi alışılmadık bir durum değil. Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, kripto para birimi kullanma riskini artırıyor ve düzenlemenin yokluğunda, düzenlenmemiş komisyoncular oynaklığı kendi yararlarına kullanabilirler.

Kripto Para Risklerinden Korunmanın Yolları

Ortada güvenliği garanti edecek bir taraf olmadığını gören kullanıcılar, kripto para birimlerini nasıl güvence altına alacaklarını öğrenmelidir. İşte bu anlamda başlamanıza yardımcı olacak birkaç yöntem:

VPN Kullanın

Bir VPN tüm trafiğinizi şifreler ve ayrıca IP adresinizi, konumunuzu ve adresinizi gizler. Bu, cüzdanlarınızı kullanmanıza, borsaları ziyaret etmenize ve olması gerektiği gibi çevrimiçi olarak anonim olarak işlem yapmanıza olanak tanır. Kullanıcı günlük hareketlerini saklamayan bir VPN seçtiğinizden emin olun.

Güçlü ve Benzersiz Parolalar Kullanın

Parolaların Psikolojisi raporuna göre, insanların yüzde 91'i  aynı parolayı tekrar kullanmanın güvensiz olduğunu biliyor, ancak yine de üçte ikisi bunu yapıyor. Bu nedenle, başarılı bir bilgisayar korsanlığı saldırısı olasılığını azaltmanın ilk adımı, benzersiz ve güçlü parola kullanmaktır. Güçlü bir parola, kırılması kolay olmayan bir paroladır. Doğum günü veya aile isimleri gibi kişisel bilgileri kullanmaktan kaçının, 1234 veya abcd gibi sırayla sayı veya harf kullanmayın, yaygın sözlük kelimeleri kullanmayın. Küçük ve büyük harflerin, sayıların ve simgelerin karışımından oluşan benzersiz bir şifre oluşturun.

Çoklu imza Adresi Kullanın

Bir kripto işlemine yetki vermek için birden fazla anahtar veya en azından bir çoklu imza kullanmak önemlidir. Bunu bir banka hesabı veya e-posta için iki faktörlü kimlik doğrulama gibi düşünün. Bir bilgisayar korsanı şifrenizi ele geçirse bile, kripto para birimi cüzdanlarınıza erişmek için ikinci bir kimlik yöntemine (genellikle parmak izi veya fotoğraflı kimlik gibi bir insan unsuru) ihtiyaç duyacaktır.

Kimlik Avı Girişimlerine Dikkat Edin

Kripto para yatırımcıları her gün birkaç farklı siteyi ziyaret ediyor. Siber suçlular, oturum açma bilgilerinizi çalmak için genellikle değişimleri taklit etmek için sahte web siteleri oluşturur. Diğerleri, kullanıcıları yatırım yapmaya ikna etmek ve sonunda fonlarını suçlunun cüzdanına göndermek için sahte veya hacklenmiş ICO sayfaları oluşturur. Doğru adrese giriş yaptığınızdan emin olmak için URL’leri herhangi bir yazım hatası veya olağandışı karakter için iki kez kontrol ettiğinizden emin olun ve yalnızca doğrulanmış resmi kanallardan paylaşılan bağlantılara tıklayın.

Kripto para birimlerini güvenli bir şekilde kullanmak, ilk başta çok fazla riskle ve güvenilecek üçüncü bir taraf olmadan zor görünebilir. Ancak, bunları ve diğer birkaç güvenlik ipucunu uygulamaya hevesliyseniz, varlıklarınızı koruyabilmelisiniz.