USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
405,338.00
%0.68

Coinbase, yaklaşık 100 milyar dolar değer ile halka açıldı

Coinbase Global, nihayet Çarşamba günü öğleden sonra yaklaşık 100 milyar dolar değerinde halka açıldı. Şirket Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital para birimleri için artan talepten (ve fiyatlardan) yararlandı. Coinbase hisseleri, hisse başına 250 $'lık hissesi için referans fiyattan  %50'den fazla bir artışla 381 $'dan işlem görmeye başladı. Hisse, yaklaşık %30'un biraz üzerinde bir artışla yaklaşık 328 $'a geri çekilmeden önce hızla yaklaşık 430 $'a yükseldi. Bu fiyatlamalarla şuanda Coinbase yaklaşık 86 milyar dolar değerinde.

Şirket, ilk halka arz yoluyla yeni hisse satmanın aksine, hisselerini doğrudan Nasdaq'da listeledi. Bu şekilde hatırlarsanız Roblox, Palantir ve Spotify ( SPOT ) halka açılmıştı. Birçok piyasa gözlemcisi, hisse senedinin 250 $'lık referans fiyatından keskin bir şekilde yükseleceğini tahmin etti, çünkü şirket zaten karlı, hızla yükselen satışlara ve artan sayıda müşteriye sahip. Hisse senetleri kısa süre önce Nasdaq Nordic borsasında işlem görmeye başlayan bir Avrupa dijital varlık yöneticisi CoinShares'in CEO'su Jean-Marie Mognetti, "Coinbase söz konusu olduğunda, bu neredeyse yılın kripto olayı," dedi. "Bitcoin'in herkes için olduğunu gösteriyor."

Coinbase CEO'su Brian Armstrong mega milyarder oldu

Halka arz aynı zamanda Coinbase CEO'su Brian Armstrong'u da mega milyardere dönüştürdü. Çarşamba günkü kapanış fiyatında, 39.6 milyon hissesinin değeri 13 milyar doların biraz altında. Coinbase, kripto dalgasını yaşamaya devam ediyor. Bitcoin fiyatları bu yıl iki katından fazla arttı ve şu anda yaklaşık 62.000$ gibi rekor bir fiyata yakın işlem görüyor. En değerli ikinci kripto para birimi olan Ehtereum, kısmen, takas edilemeyen jetonlar veya NFT'ler için yapılan işlemlerde kullanılan dijital ödeme seçeneği olduğu gerçeği sayesinde neredeyse üç katına çıktı.

Elon Musk's Tesla (TSLA) ve MicroStrategy (MSTR) gibi büyük şirketlerin yatırımlarının yanı sıra MasterCard (MA) , PayPal (PYPL) gibi büyük finans firmalarının kripto para birimi alanı onayları sayesinde Bitcoin fiyatları da yükseldi. Blockchain sermaye piyasaları şirketi AllianceBlock'un CEO'su Rachid Ajaja, "Coinbase listesi, kripto para birimlerine daha fazla dikkat çekmeli ve onu daha da meşrulaştırmaya yardımcı olacaktır" dedi. "Ayrıca kripto paralar piyasasına giren daha fazla finansal kurum var." Bu yüzden erken bir Coinbase yatırımcısı, hisse senetleri ilk birkaç gününde yükselse bile, yine de iyi bir alım olabileceğini söyledi.

Coinbase'e yatırım yapan fonlardan oluşan bir fon olan Fifth Era & Blockchain Coinvestors'ın yönetici ortağı Matthew Le Merle birkaç yıl önce bir soruya şu şekilde cevap vermişti. "100 milyar dolar değerinde Coinbase yatırımcıları olur muyduk? Evet," dedi, şirkete 8 milyar dolar değerinde bir girişim finansmanı turundan sonra büyük dikkat çekmişti. Bu alımların tıpkı Apple (AAPL) , Amazon (AMZN) veya Google sahibine Alfabe (GOOGL) gibi yatırım olduğunu aktardı.

Rakipler de Coinbase listelemesinden heyecan duyuyor. Kripto varlık komisyoncusu Voyager Digital'in (VYGVF) CEO'su Steve Ehrlich, "Coinbase'in ilk çıkışı, kripto endüstrisinin olgunlaşmasında gerçekten önemli bir olay. Güçlü bir iş kurdu ve piyasa buna inanıyor" dedi . "Bu sadece başlangıç."