USD/TRY
8.6793
-0.48
EUR/TRY
10.3906
-0.29
GBP/TRY
12.0528
-0.91
GRAM ALTIN
499.791
2.653
BİTCOİN
312,020.00
%0.33

Çin'deki Kripto Krizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin Devlet Konseyi'nden gelen baskı bildirimi, Çin'deki kripto endüstrisine şok dalgaları gönderdi. Çin'deki kripto borsaları ve madenciler, geçen Cuma günü Devlet Konseyi'nin ülkede kripto ticareti ve madenciliğine baskı yapılması çağrısında bulunan bildirisinin ardından çalkanıyor. İşte uyarının sonuçlarından bazıları.

Çinli madenciler, Devlet Konseyi'nin çevresel kaygılar nedeniyle kripto madenciliğini engelleyebileceği uyarısının ardından madencilik makinelerine ev sahipliği yapmak için denizaşırı yerler aramak için çabalıyorlar. Çinli yetkililer, baskıyı uygulamaya yönelik herhangi bir somut plan yayınlamamış olsa da, bazı büyük kripto madenciliği şirketleri uyarıya yanıt olarak şimdiden adımlar atıyor. Kuzey Amerika ve Kazakistan gibi büyük madencilik merkezlerinde fazla atıl kapasite olmadığını söyleniyor. ABD'deki atıl kapasitenin şu anda tüm ülkede 30 megavattan az olduğunu tahmin ediliyor. 

BTC.TOP CEO'su Zhuoer Jiang, Twitter'da yaptığı açıklamada, uzun vadede kripto madenciliğinin Çin'de var olmaya devam edeceğini ancak endüstriyel büyüklükteki veri merkezlerinden ev madencilerine veya küçük veya orta ölçekli madencilere geçeceğini söyledi. Jiang tweet'inde, Bitmain gibi madenci üreticilerinin makinelerinin çoğunu yurtdışında satacağını, çünkü büyük ölçekli madencilik operasyonlarına ilişkin düzenlemelerin giderek zorlaştığını kaydetti.

Kripto Para Borsaları Geri Çekiliyor

Çinli yatırımcılara ticaret hizmetleri sağlayan büyük bir kripto borsası olan Huobi, Danıştay'ın bildirimini takiben tekliflerini azalttı. Huobi'nin spot ticareti büyük ölçüde etkilenmeden kalırken, vadeli işlem sözleşmelerini, borsada işlem gören ürünleri (ETP) ve diğer bazı kaldıraçlı yatırım ürünlerini askıya aldı.

ETP'ler de dahil olmak üzere, kripto borsalarındaki kaldıraçlı yatırım ürünleri, yatırımcıların gerçekte sahip oldukları kripto para miktarının 100 katına kadar vererek karlarını artırmalarına olanak tanır. Ancak teminatlı kripto varlıklardaki fiyatlar düştüğünde, bu yatırımcıların teminat olarak daha fazlasını koymaları gerekiyor. Teminata yeteri kadar ekleyemezlerse mal varlıkları tasfiye edilecektir. Finansal istikrar, Çinli düzenleyiciler için en önemli önceliklerden biridir ve bu kadar değişken bir pazara daha fazla insanın yatırım yaptığını görmek istemeyebilirler. 2013 ve 2017'deki baskılarla karşılaştırıldığında, genel olarak kripto ticareti, kripto ve merkezi olmayan finansta (DeFi) finansal türev ürünlerindeki patlama göz önüne alındığında çok daha kaldıraçlı hale geldi. DeFi'de merkezi borsalarda ve borç verme protokollerinde daha sofistike yapılandırılmış finansal ürünlerin yükselişinin kaldıraçlı ticaret yapmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Çinli yatırımcılar için bir başka büyük borsa olan OKEx, platform jetonu OKB ile Çin'in yerel fiat para birimi renminbi arasındaki işlemleri askıya almayı planlamıştı. Değişim, daha sonra "müşteri endişeleri" nedeniyle iptal edildi. Token fiyatı, askıya alındığını açıkladıktan sonra %70'e kadar düştü. OKB için düşük işlem hacmi göz önüne alındığında, bu daha az fark edilir bir harekettir. Ancak bu tür işlemlerin borsalar için önemli bir yasal riski vardır.

Çin'de bir gazete, kriptonun en büyük risklerinin, ortalama Çinli yatırımcılardan daha fazla ilgi, yüksek kaldıraçla ilişkili finansal riskler, kripto ticaret platformlarıyla ilgili güvenlik endişeleri ve kara para aklama ve yasadışı para toplama ile ilgili uyum sorunları olduğunu söyledi. Dikkat edilmesi gereken kripto para riskleri içeriğimizde bu riskler hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Madencilik konusundaki baskıya gelince, medya kuruluşu bunun temel olarak çevresel kaygılardan kaynaklandığını söyledi. Bununla birlikte, gazetenin kripto madenciliği siteleri olarak kullanılan veri merkezlerini tanımlaması, yerel ve merkezi hükümetin kripto madenciliği konusundaki duruşundaki tutarsızlığı gösteriyor.

Büyük bir madencilik merkezi olan Güney Çin'in Sichuan eyaletindeki birkaç ilçe, birçok büyük bitcoin madencilik şirketinin faaliyetlerini yürüttüğü hidroelektrik tüketim parkları kurdu. Bitcoin madenciliği operasyonları İç Moğolistan ve Sincan'da birkaç yıldır var. Yerel yönetimlerin kripto madenciliğine karşı daha müsamalı tutumu, daha yüksek vergi geliri arayışından kaynaklanabilirken, merkezi hükümet çevre korumasına öncelik veriyor.