USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,758.00
%0.54

Bitcoin, yeni fiyat rekorunu kırdı

Bitcoin, yatırımcıları bu haftanın merakla beklenen kripto para borsası Coinbase Global'in doğrudan listelenmesi için hazırlanırken 62.700 doların üzerinde yeni bir rekora fırladı ve Coinbase'in doğrudan listelenmesinden sonra da yeni bir reko daha geldi. Coinbase Global'in Nasdaq Nordic borsasında işlem görmeye başlamasından sonra Bitcoin yeni rekorunu tazeledi ve 64.800 doların üzerinde kaldı. Bitcoin, bu yıl fiyatı iki katından fazla artırdı ve genel kripto para birimi piyasasının yaklaşık 2,1 trilyon dolarlık değerinin yarısından fazlasını temsil ediyor. Bu, Apple'ın (AAPL) borsa değerinden yalnızca biraz daha düşük.

Büyük şirketler bile Bitcoin'i benimsiyor. Elon Musk Tesla (TSLA) bazı araba alımları için Bitcoin yılında kurumsal paranın birazını yatırım ve onu kabul etmeye karar verdi. Yazılım firması MicroStrategy (MSTR) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin yönetim kurulu yöneticilerine nakit yerine Bitcoin ile ücretler ödemeye başlayacağını duyurdu. Kripto destekli krediler ve mevduatlar konusunda uzmanlaşmış bir banka olan Silvergate Capital'in (SI) hisseleri bu yıl iki katından fazla arttı.

Coinbase için yapılan son özel hisse senedi alım satımlarına dayanarak, şirketin değeri yaklaşık 68 milyar dolar gibi çarpıcı bir seviyede. Bunu bağlama koymak gerekirse, New York Borsası sahibi Intercontinental Exchange'in (ICE) piyasa değerinden biraz daha fazla. 

Dijital varlık menkul kıymetler firması Securitize CEO'su Carlos Domingo, "Coinbase doğrudan listeleme, kripto endüstrisi için önemli bir kilometre taşıdır."

Sadece Bitcoin değil diğer kripto paralar da rekor kırıyor

Bitcoin, yükselen tek dijital para birimi değil: Ethereum, kısmen değiştirilebilir olmayan tokenlar veya NFT'ler için kullanılan birincil ödeme yöntemi olma rolü sayesinde bu yıl neredeyse üç katına çıktı. Şimdi yaklaşık 250 milyar dolar değerinde. Bir blockchain firması olan Ontology'nin kurucusu Li Jun, "Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, giderek daha fazla varlık dijitalleştikçe ve tokenize edildikçe dijital altın gibidir," dedi. "Kripto para birimleri daha da önemli hale gelecek."

Bitcoin yeni rekorunu kırarken tabi ki Ethereum'da onu takip etti. Ethereum dolar bazında yeni rekorunu 2400 dolar üzerinde kapatarak yaptı. Bunun dışında Ripple da bu süreçte çok dikkat çeken coinler arasında oldu. XRP'de 1.95 dolar ile en yüksek seviyelerini görmüş oldu.