USD/TRY
8.6793
-0.48
EUR/TRY
10.3906
-0.29
GBP/TRY
12.0528
-0.91
GRAM ALTIN
499.791
2.653
BİTCOİN
311,811.00
%-1.36

Bitcoin 40 bin doların altında mücadele ediyor

Yükseliş trendi zayıfladıkça Bitcoin 40.000 Dolar direnci aşmakta oldukça zorlanıyor, geçtiğimiz haftayı da kötü bir performansla geçirdi. Bitcoin geçen hafta 39.000 doların üzerindeki hareketleri sürdüremedi ve bunu bir dizi düşük fiyat artışı izledi. 37.600 dolar civarında güçlü bir direnç var ve bu hafta ilk hedef orası görünüyor fakat burada da oldukça zorlanıyor.

Uzun vadeli yükseliş eğilimi bozulmadan kalırken, yavaşlayan momentum ve daha dar ticaret aralıkları alıcıları kenarda tutuyor. Göreceli güç endeksi (RSI) saatlik grafikte henüz aşırı satın alım göstermedi. Günlük RSI aşırı satım seviyelerinde gezinmeye devam ediyor. Bununla birlikte, haftalık RSI henüz aşırı satılmadı ve bu da satıcıların kontrolü elinde tutabileceğini gösteriyor. Kısacası alıcılar ile satıcılar arasında bu bantta güçlü bir savaş var ve haftalardır piyasa bu şekilde ilerliyor. 

Bitcoin son yedi gün içinde yaklaşık %2 düştü ve 34.000 ile 39.000 dolar arasında dar bir aralıkta kaldı. Oynaklık, Mayıs ayındaki aşırı seviyelerden düştü, ancak Nisan ayına göre yüksek kalmaya devam ediyor.

Fed faiz artışı durumu Bitcoin için tehlikeli

Yellen'ın faiz artırımı yorumları ve devam eden Çin düzenleyici endişeleri piyasaya olumsuz yansımaya devam ediyor. Bununla birlikte, kripto para birimi Cumartesi günkü 34.900 Dolar ile 37.900 Dolar arasındaki işlem aralığında kilitli kalmaya devam ediyor. Çin'in düzenleyici baskısı ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in faiz oranlarıyla ilgili son yorumları artışı sınırlayabilir. Pazar günü, Yellen Bloomberg'e Başkan Joe Biden'in 4 trilyon dolarlık harcama önerisinin faiz oranlarında artışa yol açsa bile ülke için olumlu olacağını söyledi.

Bir oran artışı, Bitcoin ve altın gibi algılanan enflasyon korumalarının çekiciliğini azaltır. Çin, hafta sonu Bitcoin ticareti ve madenciliği konusundaki baskısını artırdı ve Weibo'daki birçok kripto para biriminde önemli fikir liderini engelledi. Hareket, Çin'in kripto para ticareti ve madenciliği konusundaki uzun süredir devam eden yasağını yineleyerek Bitcoin fiyatını düşürmesinden haftalar sonra geldi.