Ana SayfaGram Altın Kaç TL? - Gram Altın Fiyatı

Gram Altın Kaç TL? - Gram Altın Fiyatı

Gram Altın Fiyatı. Gram altın fiyatı bugün 979.5430 TL den Alış işlemi görmektedir. Gram altının bugün satış fiyatı ise 987.9410 TL dir.

Gram Altın Grafiği

Bir gram altın, düşük giriş maliyeti nedeniyle her geçen gün yeni yatırımcılar arasında daha popüler hale geliyor. Oldukça popüler hale gelmesiyle beraber, insanlar yatırım olarak bütçesine göre gram altın almaya başladı. Gram altın satın almak, altın külçesine yatırım yaparken genellikle en düşük fiyatlı seçenektir, çünkü oranlarının çoğunlukla yalnızca altın içeriğine göre tanımlanmasıdır. Spot fiyatın üzerine bir yüzde eklenerek hesaplandığı gerçeğine dayanarak, gram altın seçenekleri, düşük başlangıç ​​maliyeti verilmiş, brüt değer olarak en düşük fiyatla satın alınabilir.

Borsa.net sitemizin gram altın özel fiyat grafiği ile sizlerde dilediğiniz fiyatları kontrol edebilir, yorumlarınızla ile tartışmalara katılabilirsiniz. Altın sekmesinden ons altın, çeyrek altın ve gram altın fiyatı olmak üzere tüm altın çeşitlerinin fiyatlarını canlı olarak takip edebilirsiniz.

Varlık Olarak Altın

Altın, çalkantılı zamanlarda en çok aranan varlıklardan biridir. Değerli metale yapılan yatırım, dünya genelinde yıldan yıla artmıştır. 2001’den beri altın her yıl yaklaşık %15’lik bir büyümeye tanık oldu. Kuyumculuk metalinin eşsiz özelliği, finansal krizin piyasaları 2008-2009 yıllarında sarsmasından bu yana, etkili risk yönetimine odaklanmayı yeniledi.

Altının şenliklerde ve kutlamalarda kadınlar tarafından süslenmiş bir süs metali olarak kullanıldığı günler geride kaldı. Ekonomik büyümenin değişen hızı, kurumsal yatırımcıları bile uzun vadeli getiri kaynağı olarak hareket eden bu varlığa yatırım yapmaya itmiştir. Aynı zamanda borsalarda dalgalanma sırasında kayıpları ortadan kaldıran bir çeşitlendirici görevi görür. Altın, önde gelen likit varlıklardan biridir ve çalkantılı zamanlarda işe yarar. Sarı metal, enflasyona ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir koruma görevi görür. Bunun dışında, borsalarda hisse senetleri gibi varlıklar düştüğünde altın parlıyor.

Gram Altın Fiyatı Nelerden Etkilenir ?

  1. Para Birimi : Türk Lirası, Türkiye’de gram başına dolar altın fiyatları karşısında ezilirse pahalı hale gelir.
  2. Uluslararası Faktörler: Bunlar arasında değişken politikalar, yavaşlayan küresel ekonomik büyüme, bir para birimine karşı doların gücü yer alıyor.
  3. Altına Yönelik Küresel Talep : Türkiye’de bugün gram başına altın oranlarının belirlenmesinde talep önemli bir rol oynuyor. Talep güçlü değilse fiyatlar düşecektir. Öte yandan talebin iyi olduğu zamanlarda altın fiyatları yükselecektir.
  4. Faiz Oranları : Pek çok kişi bilmiyor, ancak faiz oranı Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör. ABD gibi büyük ülkelerde faiz oranları yükseldiğinde, altın oranları düşer ve düştüğünde altın oranları yükselir.
  5. Hükümet Politikaları : Bir zamanlar hükümet de altın tüketimini caydırıyor. Örneğin, fiyatlar yükseldiğinde ve cari hesap şiştiğinde bu olur. Bu günlerde hükümet, bütçe açığı ile ilgili herhangi bir sorun olmamasını sağlamak için altın kullanımını caydırıyor.
  6. Fiyatlar : Bugün Türkiye’de yüksek altın fiyatları da ülkedeki tüketimi caydırdı.

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır ?

Her altın türü, altının spot fiyatı olarak adlandırılan dalgalı bir standart piyasa değerine göre fiyatlandırılır. Altının spot fiyatı, NYMEX ve COMEX gibi emtia piyasalarındaki genel arz ve talep yasaları ve günlük işlemlerle belirlenir ve gram, kilogram ve troy ons ile hesaplanır. Troy ons başına spot fiyat, bir gram altının fiyatından 31,1 kat daha yüksektir ve kilo başına fiyat bin kat daha yüksektir.

Bununla birlikte, külçe tüccarları spot fiyatın üzerine küçük bir yüzde (genellikle% 1,5 ila 8) ekleyecektir. Bu marj, prim olarak adlandırılır ve perakendecinin iş maliyetlerini (örneğin, stok sigortası ve depolama) karşılamasını ve ayrıca kar elde etmesini sağlar. Başka bir deyişle, gram altın külçeleri veya hatta altın sikkeler gibi bir külçe ürünün fiyatı, altının spot fiyatı artı bayinin primi olacaktır.

Bir Ons Altın Kaç Gramdır ?

Değerli metal ölçümleri için kullanılan 1 troy ons’un normal onstan (avoirdupois ons olarak da adlandırılır) biraz daha büyük olduğuna dikkat etmek önemlidir. 1 troy ons 1.09714286 onsa ve tam olarak 31.1034768 grama eşittir, bu genellikle 31.1’e yuvarlanır. Genel olarak konuşursak, ons terimi, bir çubuk veya madeni parada altın veya gümüş gibi belirli bir değerli metalin miktarını belirtmek için kullanıldığında, troy ons için bir kısaltmadır.

Piyasalar

Son Döviz Haberleri