USD/TRY
9.5324
0.25
EUR/TRY
11.0984
0.03
GBP/TRY
13.181
0.09
GRAM ALTIN
547.268
2.05
BİTCOİN
583,100.00
%-0.92

Platinum
$1.250,19
Değişim
%-0,24
Son
$1.250,19


Platinum Fiyatı?

Dünya piyasalarında işlem gören bir emtia olan Platinum fiyatı şuan $1.250,19'den işlem görmekte olup günlük değişimi ise %-0,24'dir. Fiyatlar anlık olarak güncellenmektedir.

Güncel platin fiyatı için sayfamıza hoşgeldiniz. Bu sayfa ons başına platin fiyatını ve fiyat dalgalanmasını sizlere saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak sunmaktadır.

Altın veya gümüşle karşılaştırıldığında, finans sektöründeki platin tarihi çok daha kısadır. Platin, mücevherler yapılabileceği gibi yatırım ürünü de olabilir. Bir yatırım ürünü olarak Platin, giderek daha fazla insan tarafından seviliyor.

Paladyum, değerli ve parlak gümüşi beyaz bir metaldir. Platin grubu metaller arasında en az yoğun ve en düşük erime noktasına sahiptir. Paladyumun kimyasal sembolü Pd'dir. Paladyum cevher yatakları nadirdir. Çoğunlukla Güney Afrika'da, Montana, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Stillwater, Ontario, Kanada'daki Thunder Bay Bölgesi ve Rusya'daki Norilsk Kompleksi'nde bulunur. Paladyum diş hekimliği, elektronik, tıp, kimyasal uygulamalar, hidrojen arıtma, yeraltı suyu arıtımı ve mücevheratta kullanılmaktadır. Yatırım ürünleri son derece popülerdir.

Platin Yatırım Ürünü Çeşitleri

Platin, en popüler yatırım ürünlerinden biridir. Platine yatırım yapmak istiyorsanız, seçim için çok sayıda yatırım türü vardır. Genel olarak, yatırımcılar riski çeşitlendirmenin bir yolu olarak paladyum yatırım ürünlerini satın alırlar. Paladyum yatırımları, fiziksel paladyum (paladyum külçeleri ve paladyum madeni paraları içerir), paladyum ETF'leri, paladyum opsiyonları ve vadeli işlemler gibi farklı şekillerde tutulur ve yatırım bu şekilde yapılır.

Platin Piyasaları

Altın piyasası veya gümüş piyasası ile karşılaştırıldığında platin piyasası daha küçüktür. Genel olarak, altın piyasaları sadece altın yatırım ürünleri ve gümüş ürünleri ticareti yapmakla kalmaz, aynı zamanda platin yatırım ürünlerinin de ticaretini yapar. Bu nedenle piyasaları altın piyasalarına benzer. Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA), CME Grubu (New York ve Chicago piyasaları), Zürih Gümüş Piyasası, Çin Altın ve Gümüş Borsası Derneği (CGSE, bulunan HongKong'da) ve Tokyo Emtia Borsası (TOCOM). Bu pazarları birbirine bağlayarak, platin ticareti, dünya çapındaki ağda 24 saat kesintisiz ticaretten sonra gerçekleştirilebilir.