USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,546.00
%0.16

Brent Petrol
$69,51
Değişim
%1,34
Son
$69,51


Brent Petrol Fiyatı?

Dünya piyasalarında işlem gören bir emtia olan Brent Petrol fiyatı şuan $69,51'den işlem görmekte olup günlük değişimi ise %1,34'dir. Fiyatlar anlık olarak güncellenmektedir.

Brent petrol fiyatı ile dalgalanmaları, önceki kapanış fiyatı ve açılış fiyatını vb. önemli bilgileri sizlere gösteren sayfamıza hoş geldiniz. Aynı zamanda Brent petrol fiyat geçmişi çizelgelerini de gösterir. Sayfamızdan yer alan fiyat grafiği sayesinde anlık fiyatı, son 6 saatlik fiyatı, 24 saatlik fiyatı ve gün, hafta, ay, yıl olarak tüm detaylarıyla görebilirsiniz. Fiyat frafiğine göre Brent ham petrol tarihinin fiyatını hangi faktörlerin etkilediğini analiz edebilir ve gelecekteki fiyatın eğilimini tahmin edebiliriz.

Brent Petrol Nedir ?

Brent Ham petrolü (aynı zamanda Brent Karışımı veya Londra Brent olarak da bilinir), nispeten düşük yoğunluğu ve düşük kükürt içeriği nedeniyle hafif ve tatlı ham petrol olarak tanımlanır. Dünya genelindeki tüm ham petrol ticaretinin üçte ikisi için bir referans fiyat olarak hizmet eder.

Brent ham petrolü, Brent Blend, Forties Blend, Oseberg ve Ekofisk dahil olmak üzere Kuzey Denizi'nden çıkarılmaktadır. Brent harmanı, yaklaşık %0,37 kükürt içeren, ancak West Texas Intermediate (WTI) kadar tatlı olmayan hafif bir ham petroldür (LCO). Benzin, dizel yakıt ve diğer yüksek talep gören ürünlerin rafine edilmesi için uygundur. Brent ham petrolünün rafinerisi genel olarak Kuzey Batı Avrupa ile sınırlıdır, ancak başka bir yere ihraç edilecek fiyatın yeterince düşük olması durumunda değişiklik yapmak mümkündür.

Petrol Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirler ?

Brent Petrol fiyatları, tatlı hafif ham petrolün dünya genelindeki ticaret sınıflandırması için önemli bir gösterge fiyatıdır, bu nedenle Brent tipi ham petrol fiyatlarına dikkat etmek önemlidir.

Bir emtia olarak ham petrol, özellikle vadeli işlemlerde dünyanın en aktif işlem gören emtiasıdır. Küresel makroekonomik koşullar, siyasi, savaş, piyasa spekülasyonu, üretim maliyetleri, arz ve talep, ABD Dolarının değeri gibi ham petrol fiyatlarını ve Brent ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatlarını etkileyen çok sayıda faktör vardır. Petrol fiyatlarının düşmesine neden olan olaylara Rusya'ya karşı ABD'nin ekonomik yaptırımı örnek verebiliriz. Varil başına fiyatı Haziran 2014'te 115 dolardan Ocak 2015'te varil başına 49 dolara düştü. Altın fiyatı gibi, kıtlık veya aşırı arz zamanlarında geniş fiyat dalgalanmaları yaşar.