Cardano (ADA), kripto para birimleri sıralamasında XRP’yi geride bıraktı

Kripto para piyasası hala düşüş eğiliminde olsa da, son günlerdeki toparlanma ADA’ya fayda sağlıyor. Kripto para birimi, piyasa değeri açısından XRP’yi geçti ve sıralamada 6. sıraya geri döndü.

ADA, XRP’yi geçti ve bir kez daha kripto para birimlerinde 6. sıraya çıktı

Kripto pazarındaki son günlerdeki rallinin ardından Cardano (ADA) varlığı, Ripple’ı (XRP) geride bırakarak bir kez daha piyasa değeri ile altıncı en büyük kripto para birimi haline geldi. ADA, son 24 saatte fiyatının %16 arttığını görürken, XRP sadece %1 civarında arttı.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, ADA’nın piyasa değeri şu anda 20.6 milyar dolar, XRP’nin piyasa değeri ise 20.3 milyar dolar. 

ADA’daki balina ticareti, kripto para biriminin fiyatının bu yılın başlarında 0,40 dolara düşmesinin ardından Ocak ayından bu yana yükseldi. Görünüşe göre balinalar, ağ performansını artıracak yaklaşan bir hard fork beklentisiyle düşüşü satın aldı. Vasil hard fork olarak bilinen bu hard fork’un ağa “büyük bir gelişme” getirmesi bekleniyor.

Ayrıca, Coinbase’in geçtiğimiz Mart ayında kripto para biriminin fiyatının artmasına izin veren Cardano varlığına ilişkin stake eklemesine de olumlu olarak etkiledi.

Artık Coinbase’de Cardano (ADA) stake edebilirsiniz

ADA ve XRP’nin performansı

Ancak genel olarak, ADA’nın yılın başından bu yana performansı, kripto para birimlerinin büyük çoğunluğu gibi keskin bir şekilde (-%55) düştü. Piyasa genellikle aşağı yönlü bir seyir izliyor ve bu yıl birkaç büyük düzeltme gördü. Aynı zamanda, Covid sırasındaki mükemmel rallisinin ardından keskin bir düşüş yaşayan ABD’deki teknoloji hisseleri endeksi (NASDAQ) ile de doğrudan ilişkili.

Aynı zamanda, XRP coin fiyatı, yılın başından bu yana 450 milyondan fazla token satan ve cüzdanında hala 220 milyonun üzerinde olan Ripple’ın kurucu ortaklarından Jed McCaleb’den etkilendi.

McCaleb’in 2011 gibi erken bir tarihte Ripple üzerinde çalışmaya başladığı ve firma 2013’te kurulduğunda kurucu ekibin bir parçası olduğu bildirildi. Stellar (XLM) üzerinde çalışmak için 2014’te ayrılsa da rolü için 8 milyar XRP token aldı. 

Girişimci fonları sabit bir programa göre alıyor ve XRP yatırımcıları ve destekçileri için bir forum olan XRP Talk aracılığıyla aldığı fonları satmayı planladığını açıkça belirtti.

XRP, ABD düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple aleyhine açılan bir davadan da olumsuz etkileniyor. SEC, şirketi ve iki yöneticisini “sürekli, kayıt dışı bir dijital varlık menkul kıymeti teklifi yoluyla 1,3 milyar dolardan fazla toplamakla” suçluyor.

Kripto para endüstrisindeki uzmanlar, dava olumlu sonuçlanırsa XRP fiyatının yıl sonunda 2,55 dolara, 2025 sonunda 3,61 dolara ve 2030 sonunda 4,98 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Ripple davasını kaybederse, XRP’nin değeri 0,68 dolara düşebilir. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz